Czym jest upadłość konsumencka? Wady i zalety rozwiązania

Postępowanie upadłościowe może być prowadzone zarówno wobec osób fizycznych, jak i firm. Pierwszy z przypadków jest potocznie nazywany upadłością konsumencką i ma zastosowanie w przypadku osób, których długi stają się niemożliwe do spłaty.

Wbrew obiegowym opiniom upadłości konsumenckiej nie należy się bać. Dla dłużnika, który nie jest w stanie spłacić podjętych kredytów, nękanego egzekucjami i opędzającego się od komorników, to jedyna szansa na wyjście ze spirali długów.   |  fot. nad.

Upadłość konsumencka – krok po kroku

Wszczęcie procesu upadłościowego i oddłużania konsumenta rozpoczyna się złożeniem w sądzie rejonowym wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd weryfikuje stan faktyczny zadłużonego i porównuje go z zapisami PU. Jeśli zadłużenie nie powstało przez niedbalstwo, sąd najpewniej wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości. W tym momencie majątek konsumenta staje się masą upadłościową i jest zarządzany przez syndyka. Masa zostaje spieniężona i w ten sposób wierzyciele otrzymują zwrot części długów. Jeśli zadłużony nie posiada żadnego majątku, ten etap postępowania zostaje pominięty.

Poza tym, ustala się plan spłat, zgodnie z możliwościami zarobkowymi konsumenta. Po wypełnieniu całego planu następuje umorzenie reszty należności. Postępowanie upadłościowe ma swoje wady i zalety, zawsze jednak jest bardziej przyjaznym rozwiązaniem niż postępowanie egzekucyjne. Proces upadłości konsumenckiej skutkuje przede wszystkim ingerencją we wspólny majątek małżonków i nakłada na nich pewne ograniczenia prawne. Szczegóły dotyczące zalet i wad rozwiązania znajdują się na: https://wyzerujdlugi.pl/blog/skutki-upadlosci-konsumenckiej/. Mimo, że w toku postępowania konsument traci majątek, ogłoszenie upadłości jest szansą na wyjście z wieloletnich długów.

Co to jest masa upadłościowa?

Masą upadłościową nazywa się majątek zadłużonego, którym w toku postępowania upadłościowego zarządza syndyk. Zalicza się do niej m.in. nieruchomości, akcje i udziały w spółkach. Jeśli dom lub mieszkanie zadłużonego zostaje spieniężone, może on ubiegać się o środki na wynajem innego lokalu. Prawo chroni go przed stanem bezdomności. Istnieje możliwość wykluczenia pewnych rzeczy użytkowych z masy upadłościowej. Przykładem jest samochód o niskiej wartości finansowej, ale dużej wartości użytkowej.

Zgodnie z zasadami postępowania upadłościowego, syndyk może zająć majątek wspólny małżonków. Tylko rozdzielność majątkowa podpisana przez małżonków minimum dwa lata przed ogłoszeniem upadłości, uchroni część majątku przed spieniężeniem. Ma to zapobiec podpisywaniu intercyzy krótko przed rozpoczęciem procesu upadłościowego. Małżonek zadłużonego ma również prawo ubiegać się o należności z tytułu swojego udziału w majątku wspólnym.

Inne korzyści ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Postępowanie upadłościowe konsumenta ma na celu jego oddłużenie. Egzekucja komornicza ma charakter jedynie windykacyjny, jej celem jest maksymalne zaspokojenie wierzycieli. Jeśli konsument nie posiada majątku nie ma przeciwwskazań do ogłoszenia upadłości i umorzenia długów. Egzekucje komornicze są natomiast prowadzone do momentu, aż wierzyciele otrzymają sto procent należności. Poza tym, koszt wszczęcia postępowania upadłościowego jest niewielki- ok 30 zł za złożenie wniosku. Oczywiście dzięki ogłoszeniu upadłości można odzyskać równowagę psychiczna i rozpocząć nowy etap w życiu.

(mat. partnera)