Czy wskrzeszą tura?

Coraz głośniej jest o możliwości odtworzenia symbolu naszego miasta, czyli tura. Ostatnio można było usłyszeć, że nad tym zadaniem pracują naukowcy.

Tur na obrazie Heinricha Hardera.   |  fot. wikipedia.org

Pracownikom naukowym z Katedry Anatomii Zwierząt Uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu, udało się uzyskać materiał genetyczny ze szczątków muzealnych tego wymarłego w pierwszej połowie XVII wieku zwierzęcia, a także sklonować jego DNA w kolonii bakterii. Następnym etapem mają być eksperymenty na myszach i królikach, a także na zwierzętach spokrewnionych z turem, jak krowy.
Nad tym samym zadaniem pracuje także włoski zespół z Konsorcjum Biotechnologii Eksperymentalnej z Benevento. Ma do tego dojść dzięki analizom materiału genetycznego potomków tura i przeprowadzonemu na ich podstawie selektywnemu krzyżowaniu współczesnych ras bydła.
Ostatni tur zmarł w Polsce, w Puszczy Jaktorowskiej, w 1627 r. Te olbrzymie zwierzęta imponowały ludziom już od czasów prehistorycznych. Zostały uwiecznione w rysunkach naskalnych w jaskini Lascaux we Francji czy w Altamirze w Hiszpanii. Zwierzę to znalazło też miejsce w folklorze Teutonów – ludu germańskiego zamieszkującego pierwotnie tereny nad Łabą. W starożytności zabicie tura stanowiło akt odwagi, a jego rogi przerabiano w wykładane srebrem pojemniki na napoje. W Polsce, oprócz Chojnic, tura w swych herbach mają jeszcze Sejny, Turek, Bielsk Podlaski oraz Tykocin.
Może uda się ta próba i będziemy mogli zobaczyć żywy symbol miasta na własne oczy?
(je)

  1. 23 lutego 2010  07:20   W rozporkach niech sobie ...   anonim

    W rozporkach niech sobie pomajstrują a nie w genach. To sprzeczne z naturą.

    0
    0
  2. 22 lutego 2010  21:50   zgadzam sie   adi

    w nature nie nalezy ingerowac,kazdy gatunek kiedys wyginie,czlowiek tez...

    0
    0
  3. 22 lutego 2010  16:09   Niech ich ręka boska broni ...   biolog

    Niech ich ręka boska broni przed tymi pseudo eksperymentami. Mutację wymkną się spod kontroli i dopiero będzie cyrk, tym większy, że ponoć ludzkość chce sklonować m.in. mamuta, tygrysa szablozębnego, a nawet swojego protoplastę. Niech was ręka broni, bowiem doczekamy się niekontrolowanej sytuacji. Natury nie da się zmienić.

    0
    0