Nieleczona choroba alkoholowa prowadzi do śmierci. To nie jedyna konsekwencja alkoholizmu. Dotyczy ona nie tylko osoby dotkniętej, ale i jej najbliższych, szczególnie współmałżonka i dzieci.
12 października 2022 14:20Sprawdźmy, czym jest, dlaczego ludzie się uzależniają oraz jak rozpoznać osobę cierpiącą?
Mówimy o nim wtedy, kiedy osoba nim dotknięta, spożywa niekontrolowane ilości alkoholu etylowego. Jednocześnie jest to pierwszy, zasadniczy i najmocniej rzucający się w oczy objaw choroby. Psychiczne i somatyczne objawy wymuszają na organizmie uzależnionego ciągłe sięganie po napoje wysokoprocentowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia mamy tu do czynienia z chorobą postępującą, na której skutki narażona jest zarówno jednostka, jak i osoby najbliższe – sąsiedzi, przyjaciele, rodzina. Zaburzenie niekontrolowanego spożywania napojów prowadzi bowiem do destabilizacji rodziny oraz może się przyczyniać do demoralizacji nieletnich dzieci.
Niemniej należy walczyć z krzywdzącymi stereotypami; mówienie, że terapia alkoholowa zarezerwowana jest wyłącznie dla ludzi z marginesu społecznego, jest krzywdząca i niesłusznie piętnuje osoby dotknięte tą straszną, wyniszczającą chorobą. Ludzie sięgają po używki wtedy, gdy nie radzą sobie z problemami. Może to spotkać zarówno osobę słabo wykształconą, osobę pracującą za najniższą stawkę godzinową, jak i osobę, o której powiedzielibyśmy wysoko sytuowana – dobrze zarabiająca, oczytana, wychowana w szczęśliwej rodzinie, jeżdżąca samochodami, spędzająca wakacje w egzotycznych krajach.
Ośrodek leczenia Gdańsk przyjmuje osoby uzależnione z różnych środowisk i z różnym bagażem doświadczeń. Przyczyny tłumaczące mechanizm obsesyjnego zaglądania do kieliszka są bowiem złożone i często wynikają z nałożenia się na siebie wielu okoliczności. Przyjmuje się, że pewni ludzie rodzą się z predyspozycjami do popadania w nałogi, inni uczą się tego od rodziny – jeśli ojciec lub matka pili, wzrasta prawdopodobieństwo, że dzieci odziedziczą złe wzorce i tez zaczną. Przede wszystkim jednak człowiek ma naturalną potrzebę do odprężenia się, zwłaszcza wtedy, kiedy narażony jest na przewlekły stres życia codziennego; tragiczne wydarzenia, bezrobocie, złe warunki ekonomiczne, podatność na manipulacje, złe towarzystwo – wszystko to można uznać za przyczyny popadnięcia w chorobę.
Osoby pijące często manipulują – nie dlatego, żeby zrobić na złość innym, lecz dlatego, że się nie kontrolują. Obwiniają o swój stan, cierpienia i nieszczęście inne osoby. Zrzucają na nieodpowiedzialność za swoje czyny. Obiecują, że to ostatni raz, kiedy się napiły lub mówią, że przecież są trzeźwi, a jedno piwo w tą czy w tamtą stronę nikomu nie zaszkodziła.
Inne objawy to:
● wahania nastroju,
● agresja,
● problemy z koncentracją i z pamięcią,
● zaniedbywanie obowiązków w pracy i w domu, swoich relacji oraz hobby,
● niepokój,
● nieustanny głód alkoholowy,
● picie na klin (by uśmierzyć skutki picia alkoholu, chory pije coraz więcej).
Jeśli zauważymy te oznaki u siebie lub kogoś bliskiego, koniecznie zgłośmy się do specjalisty od uzależnień. Tylko terapia może pomóc uratować swoje zdrowie i życie.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe