Nadal na wielu obszarach naszego kraju nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Właściciele nieruchomości muszą więc szukać innego sposobu, aby móc odprowadzić nieczystości.
26 czerwca 2023 19:21W tego typu przypadkach świetnie sprawdzają się przydomowe oczyszczalnie ścieków, których budowa wiąże się jednak z dużymi kosztami. Jak sobie z tym poradzić i czy można otrzymać dofinansowanie na ten cel? Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę zarówno dla sieci kanalizacyjnej, ale też dla tradycyjnego szamba.
Z rozwiązania tego można skorzystać nie tylko w przypadku budowy nowego domu, ale również przy istniejącej już zabudowie jednorodzinnej i nie tylko. Kluczową kwestią dla wielu osób pozostają jednak aspekty finansowe, dlatego warto dokładnie zgłębić temat, w tym to, czy istnieją dotacje, które można byłoby przeznaczyć na taką inwestycję.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków charakteryzują się dużą wydajnością, bezawaryjnością, a także są przyjazne środowisku naturalnemu. Wszystko za sprawą tego, iż nieczystości są neutralizowane przy użyciu mikroorganizmów, w tym bakterii tlenowych oraz beztlenowych. Poza tym, oczyszczona woda jest odprowadzana z powrotem do gruntu, a więc nie ma mowy o jej zmarnowaniu. Warto wspomnieć też o tym, że przydomowa oczyszczalnia, która jest w stanie obsłużyć gospodarstwo domowe, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest jedynie zgłoszenie takich prac.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - w zależności od rodzaju, pojemności zbiornika czy wielkości całej instalacji - to koszt rzędu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwyższe ceny osiągają najnowocześniejsze oczyszczalnie biologiczne, a najmniej zapłacimy za budowę oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Pomimo wysokiego jednorazowego wydatku budowa oczyszczalni jest bardzo opłacalna, choćby ze względu na niewielkie koszty eksploatacyjne. Te ostatnie wynoszą od 200 do 500 złotych na rok, a mowa głównie o opłaceniu usługi polegającej na opróżnieniu zbiornika z resztek, co należy zrobić raz lub dwa razy w roku.
Jak się jednak okazuje, tego typu przedsięwzięcie można sfinansować m.in. z środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także w ramach projektów unijnych. Jeśli chodzi o pieniądze z WFOŚiGW w grę wchodzi np. zwrotna pożyczka na 100% kosztów kwalifikowanych, którą można jednak na określonych warunkach umorzyć. Wszelkie dotacje są natomiast od początku bezzwrotne, ale aby po nie sięgnąć trzeba spełnić konkretne kryteria i zadbać o kwestie formalne. Pamiętajmy, że do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie i brać pod uwagę wszystkie kluczowe aspekty. Warto jednak poświęcić czas i zainteresować się dofinansowaniem budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, ponieważ można dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy.
-Art. sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe