Właściciele działalności gospodarczych mają szeroki wybór, jeżeli chodzi o formy finansowania różnorodnych inwestycji. Do najchętniej wybieranych zdecydowanie zaliczają się leasing oraz kredyt, pomiędzy którymi znajdują się znaczące różnice.
1 kwietnia 2023 09:59Poznaj różnice pomiędzy zdolnością kredytową a leasingową oraz dowiedz się, czy decydując się na leasing, twoja zdolność kredytowa ulegnie zmianie.
Zdolnością kredytową jest czynnik mówiący o tym, w jakim stopniu przedsiębiorca jest w stanie terminowo spłacić dane zobowiązanie łącznie z naliczonymi odsetkami. Jeżeli zaś chodzi o zdolność leasingową, mianem tym określa się zdolność do bieżącego opłacania przez przedsiębiorcę rat leasingowych, na które składają się części odsetkowe i kapitałowe.
Kredyt inwestycyjny to złożona procedura, wymagająca czasu i wielu formalności, które pozwolą określić zdolność kredytową wnioskodawcy. Oprócz weryfikacji niezbędnych dokumentów, bank często przywiązuje również uwagę do branży danej działalności, okresu jej istnienia na rynku, a nawet wieku przedsiębiorcy wraz z jego historią kredytową. Prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji ze strony banku staje się niekiedy większe, gdy w ramach zabezpieczenia przedsiębiorca zyskuje poparcie poręczyciela lub decyduje się na zastawienie posiadanej przez siebie nieruchomości.
Jeśli chodzi o leasing, weryfikacja przedsiębiorcy pod względem jego zdolności odnośnie terminowej spłaty rat również stanowi konieczność. W zależności jednak od firmy leasingowej, zasady dotyczące możliwości uzyskania tej formy finansowania mogą się od siebie różnić. Chcąc pozyskać przy pomocy leasingu pojazdy, sprzęt biurowy lub inne popularne środki trwałe, w niektórych firmach można skorzystać z uproszczonej procedury weryfikacyjnej, która obejmuje minimum formalności. Wśród wymagań określanych przez większość leasingodawców jest jednak wymóg, aby okres działania danej firmy na rynku nie był krótszy, niż 6 miesięcy.
Należy jednak mieć na uwadze, że nowo powstałe firmy często muszą liczyć się z koniecznością wniesienia większego wkładu własnego oraz często dodatkowego zabezpieczenia w innej formie. Wyższa zdolność leasingowa wpływa jednak na warunki finansowania, dzięki czemu stają się bardziej przystępne. Jeżeli jednak zobowiązanie nie jest spłacane terminowo, leasingodawca ma prawo zająć środek trwały, którego dotyczy umowa.
Jeśli chcesz wziąć przedmiot w leasing, warto skonsultować to z doradcami ze strony https://vleasing.pl. Na stronie możesz w łatwy sposób obliczyć ratę leasingu.
Jeżeli chodzi o leasing, nie ma on większego wpływu na zdolność kredytową, dlatego też przedsiębiorcy wybierający tą formę finansowania często mają znacznie większe szanse na otrzymanie dodatkowego kredytu w banku niż ci, którzy już posiadają jeden kredyt. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż firmy leasingowe nie mają obowiązku przekazywania do BIK szczegółów dotyczących między innymi kwoty rat leasingowych ani informacji dotyczących ich nieterminowych spłat.
Na czele form finansowania, jakie wywierają najmniejszy wpływ na zdolność kredytową znajduje się zwłaszcza leasing finansowy. W tym przypadku leasingowany przedmiot od początku trwania umowy stanowi składnik majątku leasingobiorcy, co umożliwia wliczanie w koszty przychodu wyłącznie odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowych rat leasingowych, dzięki czemu leasing nie wpływa mocno na obniżenie dochodów firmy. Sytuacja ta nieco inaczej wygląda natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, który pozwala na zawarcie w kosztach przychodu pełnej wartości rat leasingowych. Niezależnie jednak od wybranej formy leasingu, przedsiębiorca w większości banków nie powinien mieć problemów z dodatkowym uzyskaniem kredytu, gdyż jego zdolność kredytowa wciąż będzie wysoka.
Jeśli zastanawiasz się, co możesz sfinansować poprzez leasing, możesz sprawdzić poniższy artykuł: https://e-grajewo.pl/wiadomosc,leasing--co-mozna-finansowa-ta-forma,51596.html
- Materiał zewnętrzny
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe