Komputer czasami nagle przestaje widzieć dysk. Może być to nie tylko stresujące, ale wręcz przerażające. Na urządzeniu często przechowujemy bowiem ważne dane – w tym np. z pracy. Co zrobić, gdy komputer nie widzi dysku? Sprawdź najważniejsze wskazówki.
8 marca 2024 11:16Dysk jest swego rodzaju magazynem danych. To podzespół odpowiadający za pamięć trwałą, dzięki któremu można zapisywać m.in. filmy i zdjęcia, a także instalować programy. Aktualnie najpopularniejsze są dyski SSD, które pracują szybko i cicho. W przeciwieństwie do napędów HDD, dyski SSD nie mają ruchomych części. Nie są więc aż tak narażone np. na uszkodzenia. Problem może pojawić się jednak wówczas, gdy komputer nie widzi dysku.
To, że komputer nie widzi dysku, nie zawsze musi oznaczać awarie. Powód braku jego widoczności może być błahy i niegroźny. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, aby zidentyfikować problem. Kłopotem może okazać się m.in. nieprawidłowe sformatowanie urządzenia. Komputer można na szczęście skonfigurować samodzielnie. W tym miejscu możesz sprawdzić, który dysk warto wybrać, aby komputer działał możliwie najwydajniej: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-dysk-zewnetrzny-wybrac/.
Co zrobić, jeśli Twój komputer nagle przestał widzieć dysk? Najpierw powinieneś upewnić się, że wszystkie połączenia fizyczne między dyskiem a komputerem zostały dobrze podłączone – mowa oczywiście o kablach. Może się bowiem okazać, że np. kabel danych lub kabel zasilający nie są prawidłowo przyłączone do dysku. Mogą być również wypięte od płyty głównej komputera. Czasami bywa, że jedno luźne połączenie doprowadza do problemu, że urządzenie nie widzi dysku.
Jeśli połączenia fizyczne działają poprawnie, upewnij się, że stan dysku w BIOS / UEFI jest w porządku. W tym celu należy uruchomić komputer i sprawdzić, czy dysk widoczny jest w ustawieniach BIOS / UEFI. Aby ro zrobić, należy zrestartować komputer, a następnie wcisnąć odpowiedni klawisz, aby wejść do BIOS / UEFI. Zwykle będzie to przycisk Delete, F2 lub F12. Następnie poszukaj w ustawieniach BIOS / UEFI sekcji, która dotyczy dysków. Może również dotyczyć urządzeń pamięci masowej. Upewnij się, że dysk jest widoczny w tym miejscu. Jeśli go nie widzisz, może to oznaczać problem ze sprzętem. Jeśli potrzebujesz nowego dysku zewnętrznego, warto zajrzeć m.in. tutaj: https://www.komputronik.pl/category/8874/dyski-zewnetrzne,samsung.html.
Nie widzisz dysku w BIOS / UEFI? Spróbuj podłączyć kabel SATA do innego portu na płycie głównej. Niekiedy okazuje się, że problem z wykrywaniem dysku pojawia się właśnie przez uszkodzony port SATA. Możesz również użyć innego kabla tego typu, żeby wykluczyć możliwość zepsucia się kabla.
Masz jeszcze inny komputer w domu? Jeśli tylko istnieje możliwość, podłącz do niego swój dysk i sprawdź, czy jest widoczny w drugim komputerze. Jeśli tak, może to oznaczać, że masz problem z płytą główną na pierwszym urządzeniu. Brak widocznego dysku może być również spowodowany przez wyżej wspomniane uszkodzenie portu SATA w pierwotnym komputerze. Jeśli potrzebujesz dobrej jakości dysku SSD, warto przetestować między innymi ten model: https://www.komputronik.pl/product/755358/samsung-portable-ssd-t7-shield-1tb-czarny.html.
Aby móc prawidłowo zidentyfikować problemy sprzętowe, przydatne mogą okazać się różne narzędzia diagnostyczne dostarczane przez producentów dysków. W celu diagnozy problemu z dyskiem możesz uruchomić jedno z takich narzędzi. Dzięki temu możesz nie tylko sprawdzić stan dysku, ale też wykryć jego ewentualne uszkodzenia.
Warto również przetestować dysk w innym systemie operacyjnym. Jeśli dysk nie jest widoczny w pierwotnym, uruchom komputer z innym systemem operacyjnym. Widzisz na nim swój dysk? Najprawdopodobniej więc oznacza to problem z systemem operacyjnym albo ze sterownikami na pierwszym komputerze.
– Artykuł sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe