Co zrobić, gdy już dojdzie do pożaru?

Ostatnio, m.in. na terenie powiatu chojnickiego dochodzi do wielu pożarów sadzy w kominie. Niektóre są niebezpieczne, ponieważ zazwyczaj towarzyszące takim pożarom rozszczelnienia kominów powodują przedostanie się iskier na drewniane elementy budynków.

Na zdjęciu jeden z ostatnich pożarów sadzy w kominie w Czersku.   |  fot. nadesł.

Jak zapobiegać?

- Przede wszystkim powinniśmy regularnie, co trzy miesiące, czyścić przewody kominowe przy użyciu m.in. wyciora. Istotne jest też używanie dobrego paliwa stałego do pieców. Na przykład drewno musi być sezonowane, suche. Nie spalajmy w piecu żadnych odpadów, opakowań, itp.

- Nieodpowiedni opał doprowadza do zarośnięcia kanału kominowego, osadzania się sadzy, która w pewnym momencie zapala się, często powodując rozszczelnienie komina. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w czujniki dymu i czadu, które zasygnalizują zagrożenie – mówi mł. bryg. Henryk Koźlewicz, oficer pracowy KP PSP w Chojnicach.

Co zrobić, gdy już dojdzie do pożaru?

Powiadamiamy straż pożarną. Druhowie podpowiadają, że jeśli to możliwe najlepiej jak najszybciej wygarnąć paliwo, żar z pieca i ostrożnie wynieść na zewnątrz budynku, który powinni opuścić wszyscy domownicy. Ważne jest też zamknięcie dopływu powietrza do pieca.

(red), fot. nadesłane