Alzheimer należy do chorób neurozwyrodnieniowych, będących efektem zaburzenia prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych. Obecnie choruje na niego ponad 30 mln osób, a szacuje się, że w roku 2050 pojawi się u jednej na 85 osób.
5 stycznia 2016 12:33Jest to choroba, która niszczy pamięć, powodując zmiany zachowania i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wczesne symptomy często są błędnie wiązane z wiekiem lub ze stresem. Co zrobić kiedy dotknie naszych bliskich?
Jakie sygnały mogą być niepokojące?
Na co należy zwrócić uwagę i jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność:
Kłopoty z pamięcią. W początkowym stadium choroby ubytki dotyczą pamięci krótkotrwałej- zapomina się o spotkaniach lub w którym miejscu położyło się klucze. W kolejnej fazie problemy te ulegają pogłębieniu i dotyczą pamięci długotrwałej - nie poznaje się swoich bliskich.
Problemy z komunikacją. Osoby chore nie potrafią przypomnieć sobie słów, dlatego coraz częściej urywają słowa lub pojawiają się w nich luki wypełniane przez „tam”, „to”.
Problemy z orientacją w czasie i przestrzeni. Są to problemy z określeniem dnia tygodnia i daty. Brak orientacji w przestrzeni powoduje, że chorzy nie wiedzą, dlaczego znajdują się w jakimś miejscu i jak do niego trafili.
Zmiany zachowania i rezygnacja z życia towarzyskiego. Narastające problemy natury neurologicznej wiążą się ze zmianami nastroju. Depresyjne zachowania, rozdrażnienie i agresja pojawiają się nawet u osób, które do tej pory były pełne radości życia.
Problemy ze zwykłymi czynnościami. W miarę rozwoju choroby pojawiają się problemy z uwagą, koncentracją, myśleniem abstrakcyjnym. W efekcie zwykłe, codzienne obowiązki jak robienie zakupów stają się problemami.
Profesjonalna opieka przez całą dobę
Zastanawiasz się, gdzie uzyskasz pomoc i wsparcie? Opieka nad chorym wymaga 24-godzinnej obserwacji. Taką opiekę zapewniają domy seniora, które są odpowiednio do tego przygotowane. Osoby chore mogą liczyć na:
wykwalifikowaną opiekę medyczną,
pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych,
pomoc w sprawach osobistych,
pomoc w codziennych czynnościach,
zapewnienie stałego miejsca pobytu i wyżywienia,
możliwość kontaktu z otoczeniem,
Dom seniora musi być odpowiednio zaadaptowany do pełnienia swojej roli, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również architektonicznym. Dodatkową zaletą będzie niewątpliwie spokojna i malownicza okolica. (źródło: http://domyopiekiolimp.pl/)
Daj sobie pomóc
Kompleksowość usług jakie oferują domy opieki sprawia, że coraz więcej osób decyduje się skorzystaj z takiego rozwiązania. Warto przemyśleć co będzie lepsze dla naszych bliskich, ale także dla nas samych. Niestety to straszna choroba, która dotyka całą rodzinę. Musimy mieć świadomość, że w przypadku Alzheimera jest ważna tylko specjalistyczna pomoc.
Monika Karaźniewicz
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe