Co wiemy o cukrzycy?

Jakie są skutki cukrzycy typu 2, czyli utrzymującego się dłużej podwyższonego stężenia glukozy we krwi? Czy żywność, która nie kojarzy nam się z cukrem, może zawierać czysty cukier? Co z liczeniem kalorii – trzeba to robić?

Słuchacze z zaciekawieniem słuchali przekazywanych im informacji oraz wymieniali uwagi i doświadczenia.   |  fot. GOK

Czy należy kontrolować, ile jemy każdego dnia? Dlaczego wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy? Na te oraz inne pytania odpowiedź usłyszeli mieszkańcy Ciechocina i Racławek. Spotkanie było możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, mającej na celu poprawę wiedzy o cukrzycy, a co za tym idzie zmniejszenie liczby powikłań cukrzycy oraz zmniejszenie liczby nowych zachorowań.

Cukrzyca to cywilizacyjna choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Szacuje się, że blisko 2,7 milionów dorosłych Polaków – w wieku 20-79 lat – żyje z cukrzycą. Dziękujemy za liczne uczestnictwo w spotkaniu, które pokazało, że w gminnych świetlicach warto podejmować tematy i realizować działania dotyczące zdrowia.

GOK