Co to jest krosienko?

Małe krosno. A co to jest krosno? Proste urządzenie do wytwarzania tkanin. Urządzenie może i małe i proste, ale zgrabnych rąk potrzeba i niezwykłego instruktora, by cokolwiek na krosienku utkać.

Uczniowe wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów ludowych.   |  fot. nadesłane

Wczoraj rolę mistrza tkackiego przyjęła na siebie Ewelina Niechwiadowicz,a z zapałem na okrągłych krosienkach tkali czwartoklasiści z „Siódemki”.  Przetykali te niteczki pod dyktando trenera, ale jak to w takich razach bywa, nie wszystko od razu wychodzi.

Tu się włóczka zapląta, tam się zapętli i ani zgarbione plecy, ani wysunięty koniuszek języka nie pomoże. Pomogła cierpliwość prowadzącej i jej precyzyjne wskazówki. Efekt końcowy w postaci kolorowych kwiatuszków z kaszubskich łąk zapierał dech i był zasłużonym powodem do dumy dla młodych adeptów ludowej sztuki. Wielkie brawa. I niech nam nikt nie mówi, że to, co wsiowe jest obciachowe. Nasze rękodzieło jest na topie.

18 maja roku w ramach tygodnia ,, Od Jana do Jana" dzieci z klas I i III uczące się języka kaszubskiego, uczestniczyły z kolei w warsztatach regionalnych prowadzonych przez artystów ludowych z Zespołu Haftu Kaszubskiego ,, Złotnica ".

Zespół działa przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Tucholi. Uczniowie poznawali tajniki haftu borowiackiego, technikę rzeźbienia ptaszków w drewnie oraz kolorowali postacie w borowiackich strojach. Artyści z Tucholi przygotowali też wystawę swoich prac. Dzieci zauroczone wystawą  z większym zapałem i zaangażowaniem przystąpiły do pracy.

ZS nr 7