Co myślą o Palikocie i jego postulatach?

Politycznym wydarzeniem nr 1 minionej soboty (2.10.) było niewątpliwie spotkanie w Warszawie w Sali Kongresowej sympatyków Ruchu Poparcia Janusza Palikota „Nowoczesna Polska”.

Od lewej: M. Szczepański, P. Stanke i J. Kowalik.

Co w zwiazku z tym wydarzeniem sądzą liderzy partii w naszym regionie?. Jak oceniają szanse nowego ugrupowania, czy nie obawiają się utraty poparcia, co myślą o przedstawionych 15 postulatach.lokalnych

Piotr Stanke (poseł PiS): „Moim zdaniem nie ma, teraz i w najbliższej przyszłości, szans na utworzenie takiej większości, aby zmienić konstytucję. Tego wymaga większość przedstawionych przez Janusza Palikota postulatów. O jednomandatowych okręgach wyborczych Platforma Obywatelska mówiła już dawno. Jesteśmy już dojrzałą demokracją, aby się nad tym zastanowić. Jestem zwolennikiem mieszanej ordynacji wyborczej, gdzie część posłów wybierana jest w okręgach, część z listy krajowej. Znaleźliby się na niej partyjni liderzy. Tak jest m.in. w Niemczech i Rosji. U nas takim okręgiem mógłby zostać pojedynczy powiat.”

Jacek Kowalik (poseł SLD): „Chciałbym przypomnieć, że Janusz Palikot przez 3 lata był członkiem koalicji rządowej. Dlaczego w tym czasie nie przekonał do swych postulatów kolegów z PO i PSL? Okazało się, że liberalne skrzydło w PO zostało skutecznie podcięte. Górę wzięło to konserwatywne, reprezentowane przez Jarosława Gowina. Życzę Januszowi Palikotowi jak najlepiej, jeśli chodzi o realizację przedstawionych postulatów. Zabrakło w nich spraw gospodarczych, jak np. podatek liniowy w wysokości 15%, lansowany przez PO. Nie widzę w tym ruchu zagrożenia dla SLD. Cieszymy się, że nasze propozycje, z którymi przebijamy się w Sejmie od kilku lat, spodobały się Januszowi Palikotowi. O SLD niech się nie martwi. Poradzimy sobie. Nie są nam potrzebne tematy zastępcze, typu Janusz Palikot. Uważam, że dobrze się stanie, gdy zniknie ze sceny politycznej.”

Marek Szczepański (wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego PO): „W 2004 roku byłem pełnomocnikiem powiatowym PO w akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum pn. „4 razy TAK”. Chodziło o likwidację Senatu, zmniejszenie ilości posłów, zniesienie immunitetu oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Wierzyłem wtedy głęboko, że te postulaty spowodują, iż wyborcy nie będą myśleć o politykach, jako o klasie próżniaczej. Tak ją wtedy określił ówczesny wicemarszałek Senatu Donald Tusk. Dziś jestem zawiedziony, bo nadal uważam, że tamte propozycje są do spełnienia. Ale one w PO nadal żyją. Na ich realizację jest potrzebna większość konstytucyjna w parlamencie albo poparcie w ogólnokrajowym referendum. Ubolewam nad tym, że Janusz Palikot nie widzi dla siebie miejsca w PO. Był on nam potrzebny, jako wewnętrzne sumienie. Być może, gdy zobaczymy, jak ewentualnie rosną słupki jego ruchowi społecznemu, będziemy w partii zastanawiać się, czy nie wrócić do korzeni, do tych postulatów z pierwszych lat Platformy. Uważam, że może ruch Janusza Palikota w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych zdobyć ok. 6% głosów. W przypadku bardzo pozytywnego rozwoju sytuacji, może to i być do 10%. Sprzyja temu to, że wchodzi w niszę stworzoną przez lewicę. Jest ona podzielona i rozbita.”

(je)

  1. 8 października 2010  14:59   za 4lata nikt nie będzie ...   peowiec

    za 4lata nikt nie będzie wiedział kto to jest grupka z PC, bo ich nie będzie w PO. Szczepański zakładał PO 8lat temu i był w niej jak miała 5% poparcia i jest jak ma 50%. W PO jakoś nikt nie słyszał o pracy Platformy, chętnie się dowiemy, jaka to praca, mieszkańcy Chojnic również na to czekają. Do dzieła pisać o pracy !!!

    0
    0
  2. 7 października 2010  07:48   To Szczepański przez to że ...   anonim

    To Szczepański przez to że nie PRACOWAŁ przez 4 lata w Platformie został wycięty. A teraz już drugi taki co nic nie robi robi Zieliński dorwał się do władzy i wspólnie wycieli Redzimskiego by im czasami stołka nie zabrał.

    0
    0
  3. 6 października 2010  21:15   wyborca   anonim

    Tusk wraca do postulatów z akcji 4X TAK. Dziś o tym mówiono, a swoją drogą uważam, że tacy ludzie jak Szczepański powinni być posłami.

    0
    0
  4. 6 października 2010  12:37   Palikotowi mowie TAK ...   skejt

    Palikotowi mowie TAK !!!,Kowalikowi mowie NIE !!!

    0
    0
  5. 6 października 2010  11:45   Do PO w zasadzie tu już was ...   anonim

    Do PO w zasadzie tu już was nie ma ,jesteście za słabi ,Burmistrz was wytnie i dobrze

    0
    0
  6. 6 października 2010  11:40   Do PO zostaniecie ...   anonim

    Do PO zostaniecie rozmontowani przez Burmistrza tak samo jak SLD

    0
    0
  7. 6 października 2010  10:38   Aktualności podatkowe ...   anonim

    Aktualności podatkowe 22.10.2007 Obniżka VAT do 20% Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych. Oto piąte z zobowiązań lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska. Jak podał PIT.pl Zbigniew Chlebowski, w szczegółach oznacza to przede wszystkim: podatek liniowy PIT w wysokości 15% z ulgą prorodzinną , którą stanowi kwota wolna na podatnika i jego dzieci; podatek CIT w wysokości 15% jako jedna ustawa od działalności gospodarczej. Po dwóch latach możliwość 10%; nowa ustawa o VAT z dwoma stawkami i po dwóch latach obniżenie stawki podstawowej do 20%. Podatek VAT będzie neutralny dla przedsiębiorcy, bo takie są podstawowe założenia tego podatku; nowa ustawa o akcyzie - ograniczenie niekonstytucyjnych uprawnień Ministra Finansów dotyczących ustalania wysokości stawek podatku akcyzowego. W sumie program PO można określić jako: 15% podatek liniowy, koniec amortyzacji, koniec ulg, VAT 20%. W programie PO `Polska zasługuje na cud gospodarczy\' czytamy: podatek liniowy 15% dla wszystkich - dla dochodów z działalności gospodarczej i dla dochodów osobistych. koniec PIT i CIT, dwa nowe podatki - od działalności gospodarczej i dochodów osobistych (liniowe 15%). koniec amortyzacji podatkowej. Wszystko jednorazowo w koszty. W ogóle wszystkie racjonalne wydatki związane z przedsiębiorstwem stanowiłyby koszt uzyskania przychodu (pomniejszałyby podstawę opodatkowania) w chwili poniesienia wydatku; stratę będzie można odliczyć dowolnie - czasowo i kwotowo. dywidendy, odsetki bankowe i spadki w ogóle bez podatku. abolicja podatkowa dla emigrantów powracających do kraju. stawka podstawowa VAT 20%.

    0
    0
  8. 6 października 2010  08:02   A Pan Lamczyk nie jest ...   anonim

    A Pan Lamczyk nie jest żadnym liderem.

    0
    0
  9. 6 października 2010  08:01   Grono   S.Lis

    p.Szczepański to nie poseł w tym gronie. Chciałbym przeczytać wypowiedź Lamczyka,Biernackiego czy starego bywalca w Chojnicach posła Nowaka

    0
    0
  10. 6 października 2010  06:40   To jest temat proszę ...   Morozowski

    To jest temat proszę państwa, nie wspominam o waszej lokalnej wierchuszce, ale mam na mysli Paliknota. Pozdrawiam chojniczan

    0
    0
  11. 6 października 2010  06:28   4 x TAK (1)   Sekielski

    Niech Pan Marek (skoro brał udział w tej całej akcji) teraz mi powie co się stało z moim głosem "4 razy TAK" i prawie miliona innych Polaków! Niech powie jak PO wystryknęło na dudka tych wszystkich ludzi i nawet nie podjęło rozmów w sprawie referendum przeciwko "klasie próżniaczej" (bo po co gadać o sobie i coś sobie zakazywać). Wiecie co się stało z naszymi głosami? Zostały zmielone w piwnicy na Wiejskiej, tak zwyczajnie jakby nie miały żadnego znaczenia. Jakby zdanie miliona Polaków nie miało najmniejszego znaczenia. I właśnie taka jest platforma. Niech Pan się teraz tłumaczy dlaczego nie dotrzymujecie słowa i po co Pan jest w takiej fałszywej partii. Wiadomo - trudno się oderwać od korytka.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi