Upadek w gwałtownie hamującym tramwaju, pogryzienie przez psa w parku, poślizgnięcie się na nawierzchni po solidnym, porannym przymrozku – wypadki chodzą po ludziach, a wiele z nich może przytrafić się bezpośrednio podczas drogi do pracy.
wczoraj 08:53Przepisy ściśle określają jednak warunki jakie musi spełniać konkretne zdarzenie, by zostać zakwalifikowane jako wypadek w drodze do pracy, za który należy się odpowiednie odszkodowanie. Ogólna definicja mówi o nagłym zdarzeniu, które zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną mającą miejsce podczas przemieszczania się pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Jak należy interpretować to pojęcie i co należy zrobić w przypadku znalezienia się w tej sytuacji? Już dziś dowiedz się więcej na temat istoty wypadku w drodze do pracy, a także wysokości świadczeń, jakie przysługują z tego tytułu.
Wypadek w drodze do pracy – najważniejsze informacje
Zdarzenie może zostać uznane za wypadek w drodze do pracy wyłącznie w momencie, gdy nastąpiło ono nagle – nie może ono przejawiać się w postaci powolnego rozwoju objawów chorobowych, co jest charakterystyczne dla chorób zawodowych lub pracowniczych, ale oznacza krótkie, najczęściej jednorazowe, gwałtowne działanie przyczyny zewnętrznej. Równie ważne znaczenie ma przyczyna wypadku; powinna być ona czynnikiem sprawczym, który nie wynika z wewnętrznych właściwości poszkodowanego (znajduje się poza jego wolą oraz świadomością).
Należy zwrócić swoją uwagę także na kwestię drogi, jaką pracownik pokonuje, by dotrzeć do miejsca swojego zatrudnienia; rozpoczyna się ona w momencie przekroczenia przez pracownika drzwi swojego domu, zaś kończy w chwili przekroczenia zakładu pracy. Zdarzenie zostaje uznane za wypadek w drodze do pracy w momencie, gdy trasa była najkrótsza i nie została przerwana – z pewnymi wyjątkami. Pracownik może bowiem robić na trasie krótkie przerwy (jakie nie przekraczają granic potrzeby, w dodatku są uzasadnione życiowo), znaczenie ma cała trasa przejazdu, zaś najkrótszą drogą od domu do firmy nie musi takową być według mapy (pod uwagę brana jest również trasa najwygodniejsza dla domownika).
Procedura powypadkowa zobowiązuje pracownika do jak najszybszego poinformowania pracodawcy o zdarzeniu – zaraz po ustąpieniu przeszkód, które to uniemożliwiają. Do okoliczności mogących przeszkodzić przekazaniu informacji zalicza się między innymi pobyt w szpitalu czy wszelkie trudności związane z nawiązaniem kontaktu z pracodawcą. Obowiązek pracodawcy stanowi bowiem sporządzenie karty wypadku w drodze do/z pracy według określonego wzoru, a także dokonanie oceny zdarzenia; ma na to 14 dni od zawiadomienia o wypadku. Ocena zdarzenia opiera się o skompletowanie oświadczenia o okoliczności wypadku od pracownika i potencjalnych świadków zdarzenia, a także niezbędne informacje i dowody na to, że wypadek rzeczywiście miał miejsce; zalicza się do nich między innymi dokumenty ze szpitala. Każda analiza okoliczności wypadku powinna zostać przeprowadzona nad wyraz skrupulatnie, ponieważ to właśnie na jej podstawie stwierdza się, czy pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia.
Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?
Pracownik powinien być świadomy tego, o jakie świadczenia może się starać z tytułu wypadku w drodze do pracy. Przysługuje mu między innymi renta z tytułu niezdolności do pracy (w przypadku gdy niezdolność potwierdził lekarz orzecznik), świadczenie chorobowe, a w określonych przypadkach także renta szkoleniowa czy dodatek pielęgnacyjny. Dodatkowo, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy, które będzie w stanie zrekompensować mu poniesione koszty leczenia czy rehabilitację, a także o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w drodze do pracy od sprawcy, który go spowodował.
Odszkodowania powypadkowe to złożony temat, którego zrozumienie nierzadko wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata, poszukując informacji na stronach takich jak kancelariakapala.pl/odszkodowania-nowy-sacz/. Pomóc może kontakt z kancelarią zajmującą się tego rodzaju sprawami – przykład stanowi Kancelaria Adwokacka Adwokat Beaty Kapały, zajmująca się między innymi odszkodowaniami za wypadek w drodze do/z pracy. Profesjonalna pomoc prawna jest w stanie zwiększyć szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku sprawy. Proces uzyskania odszkodowania może być naprawdę skomplikowany, zaś współpraca z doświadczoną kancelarią minimalizuje ryzyko popełnienia błędu na ścieżce ubiegania się o świadczenie z powodu wypadku w drodze do pracy.
Art. sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe