2043 kibiców oglądało średnio mecze Chojniczanki w rundzie jesiennej. Plasuje to nasz klub na bardzo wysokim czwartym miejscu w pierwszej lidze! Prawie wszystkie rankingi wygrała Arka Gdynia.
4 lutego 2014 21:27Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił raport dotyczącym organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego. Pod lupę poszły mecze Ekstraklasy, I ligi i II ligi. Skupiliśmy się jednak na rozgrywkach pierwszoligowych, w których w tym sezonie zadebiutował chojnicki klub.
Najwyższą frekwencją w rundzie jesiennej może pochwalić się Arka Gdynia, której mecze oglądało 38497 kibiców (średnio 4277 kibiców na mecz). Drugie miejsce zajął w tej klasyfikacji GKS Katowice - 35352 kibiców (3535 na mecz), trzecie ROW Rybnik – 20580 kibiców (2940 na mecz). Jesienią mecze Chojniczanki obejrzało 18390 kibiców, co dało średnią 2043 fanów na każde spotkanie. Chojniczanka zajęła w tej klasyfikacji 4. miejsce, co jest świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę wielkość wcześniej wymienionych miast (Katowice – 300 tys., Gdynia 250 tys., Rybnik – 140 tys., Chojnice – 40 tys.). Za Chojniczanką uplasowały się takie kluby jak GKS Bełchatów, Miedź Legnica, Olimpia Grudziądz, Stomil Olsztyn czy Wisła Płock!
Chojniczanka jest również w czołówce średniej liczby … policjantów przypadających na mecz. Średnia liczba zaangażowanych na mecz Chojniczanki to 69 policjantów i 43 stewardów. W Gdyni przypadało średnio 184 policjantów i 110 stewardów, w Katowicach 70 policjantów i 123 stewardów, w Płocku 107 policjantów i 73 stewardów, w Olsztynie 72 policjantów i 47 stewardów. Pozostałe kluby miały średnią niższą od Chojniczanki.
W przygotowanym przez PZPN informacji znalazło się wiele rankingów – od liczby i rozmieszczenia bufetów, po dostępność parkingów, politykę informacyjną, ilość, jakość i dostępność sanitariatów, warunki pracy dla mediów, organizacja wejścia kibiców, obsługa kibiców niepełnosprawnych, obsługa furtek ewakuacyjnych, warunki oglądania meczów, aktywność stewardów, stanowisko dowodzenia, spiker zawodów i kierownik ds. bezpieczeństwa. Prawie we wszystkich tych kategoriach najwyżej oceniono Arkę i stadion w Gdyni. Chojniczanka we wszystkich kategoriach znalazła się za podium (miejsca nie podano).
Co ważne, Chojnice były też jednym z najbardziej gościnnych miast. Stadion Chojniczanki przyjął jesienią 900 kibiców gości (4 miejsce). Najwięcej fanów przyjezdnych było tylko na GKS Katowice (1402), na Okocimskim Brzesko (966), Kolejarzu Stróże (910). Najdalej przejechali za swoją drużyną fani Górnika Łęczna – aż 1760 kilometrów (mecz z Flotą w Świnoujściu).
Jak oszacował PZPN w Ekstraklasie i 1. lidze połowa meczów odbyła się z udziałem kibiców gości (w Ekstraklasie 53 %, w 1. lidze 46 % meczów). Co ciekawe najczęściej fani spóźniali się na mecze wyjazdowe przez … działania kontrolujące policji (38 % działania policji, 26 % awaria środka transportu, 15 % korki i utrudnienia na drodze i „aż” 3 % z winy – zachowania - samych kibiców).
Jeśli chodzi o incydenty podczas spotkań, to najczęściej były to wulgarne i wrogie okrzyki (70 razy) i zbyt późne przybycie na mecz (26 razy), użycie środków pirotechnicznych (18 razy). Tylko podczas dwóch meczów na 162 doszło do krótkotrwałego przerwania meczu.
Raport opublikowany przez PZPN zawiera szczegółowe informacje dotyczące poziomu organizacji i bezpieczeństwa na polskich stadionach. – Takie właśnie kompleksowe spojrzenie jest kluczowe dla właściwego zrozumienia stanu bezpieczeństwa na polskich stadionach i jego oceny. Medialna wrzawa wokół pojedynczych, wyrwanych z kontekstu incydentów, nie służy właściwej ocenie sytuacji i zaproponowaniu konstruktywnych rozwiązań, lecz buduje jedynie złą atmosferę wokół piłki nożnej. W świetle zawartych w raporcie faktów stan bezpieczeństwa na polskich stadionach jest znacznie lepszy, niż powszechna opinia na jego temat – powiedział na stronie PZPN prezes Zbigniew Boniek.
(olo)
Raport PZPN
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Czyli potwierdza się to , że w dużej mierze policja zamiast chronić imprezę sportową prowokowała do zadym i impulsywnych zachowań kibiców swoim prowokacyjnym zachowaniem celowo bądź nieudolnie wpuszczając kibiców gości grubo po rozpoczęciu meczu. Nie trudno wyobrazić sobie kibiców , którzy jechali kilkaset kilometrów , przyjechali przed czasem , a policja wpuszcza ich po kwadransie trwania meczu. W meczu policja - kibice 0 : 1 dla kibiców.