„Chojniczanie o Chojnicach”

W bieżącym roku przypada 300 rocznica opublikowania pierwszej książki poświęconej historii Chojnic. Dzieło to napisał Izaak Gottfried Goedtke, a można się z niego dowiedzieć, skąd się wzięła nazwa Chojnice.

Na podstawie oddanych głosów zostanie stworzony ranking monografii o Chojnicach.   |  fot. MBP

Jak wyglądało miasto w średniowieczu, kto z Chojnic pochodził oraz kto nasze miasto odwiedzał… W ramach obchodów jubileuszu wydania „Historii miasta Chojnic” Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zaprasza do wspólnej zabawy. Przez kolejne 30 tygodni będziemy prezentować książki o naszym mieście, następnie przez kolejne 30 dni można będzie głosować na swoją ulubioną książkę, a na podstawie tych głosów stworzymy ranking monografii o Chojnicach.

Trzy losowo wybrane osoby, które wezmą udział w naszym głosowaniu, otrzymają cenne nagrody, które wręczymy 12 grudnia 2024 roku w 333. rocznicę urodzin Izaaka Goedtke. Zachęcamy do udziału w zabawie i do odwiedzenia biblioteki. Jako pierwszy w cyklu „Chojniczanie o Chojnicach” burmistrz Chojnic Arseniusz Finster poleca „Historię miasta Chojnic”, którą napisał Izaak Gottfried Goedtke.

Izaak Gottfried Goedtke urodził się 12 grudnia 1691 roku w Chojnicach, w ówczesnych Prusach Królewskich na terenach Królestwa Polskiego. Był synem luterańskiego pastora Christiana Goedtke i jego żony Elisabeth z domu Wilke, córki burmistrza miasta. Po ukończeniu gimnazjów w Toruniu (1705 rok) i Gdańsku (1706 rok) studiował teologię i filozofię w Królewcu, a od 1713 roku prawo w Lipsku, a następnie także w Wittenberdze. W Lipsku był również słuchaczem wykładów historyka Johanna Burckhardta Mencke.

Od 1716 roku Goedtke był urzędnikiem miejskim (Notariuscivitatis) w Chojnicach. W 1736 roku został radnym miejskim, a w 1738 roku drugim podkomorzym. W tym samym roku zrezygnował z funkcji, zostając nauczycielem i poświęcając się studiom historycznym. W 1742 roku Izaak Gottfried Goedtke został wybrany burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej Chojnic (Konitz). Pod jego kierunkiem odbudowano kościół miejski, szkołę i ratusz, które uległy zniszczeniu podczas pożaru w 1742 roku. W 1760 roku przeszedł na emeryturę, a w trzy lata później uzyskał tytuł polskiego radnego królewskiego.

W wydanej w 1724 roku „Historii miasta Chojnic” zamieścił dodatek pt. „[...] o niektórych uczonych ludziach, którzy urodzili się w Chojnicach” (Anhang, von einigengelahrten Leuten, so in Conitz gebohren). Zawiera on krótki opis sylwetek kilkunastu osób, które jego zdaniem szczególnie zasłużyły się dla rodzinnego miasta, zdobywając rozgłos i dochodząc niekiedy do najwyższych godności miejskich oraz akademickich.
Isaak Gottfried Goedtke wniósł olbrzymi wkład w badania historii regionalnej w Prusach Polskich, gromadząc źródła historyczne i reorganizując archiwa miejskie w Chojnicach, które niestety w wyniku II wojny światowej nie przetrwały do czasów współczesnych. Zmarł w Chojnicach 6 czerwca 1765 roku.

MBP