Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 29 kwietnia zostało założone ekologiczne Stowarzyszenie o nazwie "Chojnicki alarm dla klimatu". Data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie w tych dniu obchodzimy Dzień Ziemi.
9 maja 2019 10:17Inicjatorami pomysłu byli chojniczanie. którym nieobojętny jest stan naszego środowiska, a zwłaszcza problem występującego w Chojnicach smogu. Do powstającej inicjatywy zaprosiliśmy osoby, które od wielu już lat zaangażowane są w ochronę przyrody i dali się poznać mieszkańcom regionu z podejmowanych działań proekologicznych.
Są nimi: p. Marek Wituszyński, p. Bożena Stępień, p.Tomasz Biesek, p. Jan Klepin, p.Jan Bruski, Jak widać nasza grupa jest niezwykle silna i kompetentna, merytorycznie i praktycznie dobrze przygotowana do zadań jakie nas czekają. Założyliśmy ekologiczne stowarzyszenie p.n. "Chojnicki alarm dla klimatu" ponieważ jesteśmy świadomi faktu, że w otaczającej nas przyrodzie nie dzieje się dobrze. Członkowie stowarzyszenia uznają prawo każdego człowieka i każdej innej istoty żywej do życia w czystym i zdrowym środowisku i dlatego wyznaczyliśmy sobie tak trudną misję ratowania i poprawy naszego wspólnego otoczenia.
Wyznaczyliśmy sobie również szereg celów, które zamierzamy realizować poprzez różne działania, akcje i imprezy, poprzez współpracę z samorządami, współpracę z PNBT i ZPK oraz innymi organizacjami ekologicznymi. Mamy zamiar wszelkimi możliwymi i dopuszczalnym sposobami dążyć do: tworzenia i ochrony terenów zielonych, do ochrony powietrza przed smogiem, wód i gleb przed skażeniami. Obiecujemy też chronić gatunki zagrożone i nasze otoczenie przed nadmiernym hałasem.
Mając wśród nas specjalistów od zdrowia, będziemy też działać na rzecz jego poprawy, choćby poprzez propagowanie zdrowego aktywnego sposobu spędzania czasu, zdrowego jedzenia, wegetarianizmu czy też szczepień. Chcemy wspierać każdą inicjatywę zmierzająca do zmniejszenia ilości odpadów i prowadzić działania, w tym edukacyjne, zmierzające do bardziej efektywnej segregacji odpadów przez mieszkańców naszego powiatu.
Jesteśmy zdeterminowani aby aktywnie działać na rzecz poprawy jakości życia naszych dzieci i wnuków właśnie poprzez poprawę i ochronę tego co jest dookoła nas, tego czego jeszcze nie zdążyliśmy jako ludzie zniszczyć. Dlatego obiecujemy,, ze będziemy „walczyć” o czyste powietrze zarówno w Chojnicach jak i w regionie i wkrótce zaproponujemy mieszkańcom ciekawy naszym zdaniem konkurs z nagrodami, który powinien zachęcić do wymiany pieców tzw. kopciuchów, zarówno tych opornych, jak i tych , których na to nie stać.
Będziemy też wytrwale namawiać i zachęcać do zmniejszania ilości odpadów oraz uczyć ich prawidłowego segregowania. Będziemy uparcie namawiać samorządowców do większego inwestowania w ochronę przyrody oraz zdobywania środków zewnętrznych właśnie na te cele. Uważamy bowiem, że powinnyśmy znacznie lepiej organizować zbiórkę odpadów niebezpiecznych i tzw. elektrośmieci. Będziemy namawiać samorządy do dofinansowywania wkładu własnego przy wymianie kopciuchów na czyste i bezpieczne dla środowiska piece w ramach programu „czyste powietrze” i jednocześnie większej pomocy najuboższym.
Będziemy namawiać do większych nasadzeń na terenie miasta Chojnice i w miejscowościach turystycznych i bronić każdego dorosłego drzewa przed bezmyślnym wycięciem. Będziemy także sami sadzić drzewa tam, gdzie pozwolą nam na to właściciele gruntów. W dniu 27 lipca weźmiemy aktywny udział w XI Jarmarku ekologicznym pn. „Czym Chata Bogata” w Charzykowach oraz w innych tego typu przedsięwzięciach organizowanych w naszym mieście
Jednym z ważniejszych punktów w planie pracy na rok 2019 będzie przyłączenie się do inicjatywy pn. Strajk dla Ziemi. Odbędzie się 27 września w wielu miastach Polski i świata. Jest to strajk generalny w celu ratowania planety i jest organizowany przez RUCH EARTH STRIKE ( to ruch międzynarodowy, który ma wywierać wpływ na rządy i korporacje w celu podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających zmianom klimatu. Działania tego ruchu polegają na organizowaniu protestów i strajków oraz innych wydarzeń publicznych)
Drodzy mieszkańcy. Panie i Panowie radni, samorządowcy. Jeśli wśród Was są tacy, którym nie obojętne jest własne zdrowie, a przede wszystkim nie obojętna jest przyszłość Waszych dzieci i wnuków, to zapraszamy do współpracy w ze Stowarzyszeniem Chojnicki alarm dla klimatu i prosimy przyjmijcie naszą inicjatywę brawami. Na ostatnim spotkaniu wybraliśmy Zarząd i Komisję Rewizyjną.
Prezesem Stowarzyszenia „Alarm dla klimatu „ została p. Małgorzata Darwish. W Zarządzie zasiadają również: p. Bożena Stępień, p. Jan Bruski, p. Wojciech Osowicki, p. Jolanta Osowicka, p. Iwona Hackert oraz p. Farman Darwish. W Komisji rewizyjnej zasiadają: p. Marek Wituszyński, p. Tomasz Bieseki p. Tomasz Szydeł. O swoich działaniach będziemy wkrótce informować na swojej stronie fb oraz poprzez inne, lokalne media.
Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Darwish
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Naciskajcie, włodarzy Chojnic, aby poważnie podeszli do zakupu drona laboratorium, tak jak to zrobiły już niektóre POSTĘPOWE władze innych miast. I potrafią to robić zgodnie z przepisami, bo przepisy istnieją, tylko trzeba zadziałać. Tylko świadomość, że nad kominem może pojawić się dron może spowodować, że mieszkańcy, którzy palą śmieci dobrze się zastanowią, czy warto zatruwać sąsiada i siebie. Kary można stosować BARDZO wysokie, a wieści rozniosą się błyskawicznie. Niedługo zacznie się sezon grzewczy, więc truciciele mordercy, zaczną swój proceder. Pozdrawiam Was mieszkaniec Chojnic Rozczarowany od lat brakiem zainteresowania, a może nieudolnością chojnickich władz w tej kwestii.
Brawo ! Cenna inicjatywa zwłaszcza w kontekście stale postępującej degradacji naszego lokalnego środowiska. Chętnie , jeśli trzeba, ruszę w sukurs . W przeszłości zawodowo angażowałam się w działania proekologiczne (od 1991 roku). Mimo, iż obecnie jestem w stanie spoczynku zawodowego tematyka ochrony środowiska nadal jest mi bliska, toteż cieszę się z podejmowanych lokalnie inicjatyw.
Brawo ! Cenna inicjatywa zwłaszcza w kontekście stale postępującej degradacji naszego lokalnego środowiska. Chętnie , jeśli trzeba, ruszę w sukurs . W przeszłości zawodowo angażowałam się w działania proekologiczne (od 1991 roku). Mimo, iż obecnie jestem w stanie spoczynku zawodowego tematyka ochrony środowiska nadal jest mi bliska, toteż cieszę się z podejmowanych lokalnie inicjatyw.