Chojnicki ZREMB zbudował nietypowy magazyn energii cieplnej

Jak poinformował niedawno ogólnopolski magazyn Chip.pl, w Chojnicach powstał podziemny magazyn energii cieplnej. Twórcami są inżynierowie z Terraen, spółki stowarzyszonej z firmą Zremb Chojnice.

To jeszcze doświadczalny projekt i jest traktowany jako prototyp, ale pracujący już w warunkach rzeczywistych.   |  fot. chip.pl/Terraen

 „Magazynować możemy nie tylko energię elektryczną, ale również i cieplną. Na niesztampowy pomysł wpadli polscy inżynierowie, którzy zasób do przechowywania ciepła znaleźli wprost pod naszymi stopami. Jak wygląda ich magazyn energii? Chojnice są niespełna 40-tysięcznych miastem powiatowym w województwie pomorskim. To tutaj właśnie zrodził się pomysł na niestandardowy pomysł magazynu energii cieplnej. Twórcami są inżynierowie z Terraen, spółki stowarzyszonej z firmą Zremb Chojnice.

Wynalazek polega na przechowywaniu nadwyżkowej energii cieplnej w glebie obudowanej betonowymi ścianami. Jest to niespotykane rozwiązanie, ponieważ dotychczasowe techniki magazynowania ciepła polegały raczej na podgrzewaniu i ochładzaniu wody. W tym przypadku mamy do czynienia z czymś, co generuje o wiele mniej strat. Jak powstał magazyn energii cieplnej? W wykopanym dole w ziemi zamontowano betonowe ściany i podłogę.

Następnie powstałą przestrzeń ponownie zasypano tą samą ziemią. Ciepło jest generowane właśnie w glebie. Warto przypomnieć, że magazyny na energię cieplną kumulują nadwyżki wygenerowane przez kolektory w trakcie słonecznej pogody. Tutaj ten naddatek jest przechowywany w glebie z pętlami grzewczymi ze stali nierdzewnej, co pozwala na efektywną wymianę ciepła – tłumaczy nam prezes Zremb Chojnice, Krzysztof Kosiorek-Sobolewski. (…)

Obecnie testowany magazyn ciepła w formie prototypu powstał przy siedzibie firmy w Chojnicach i zasila malarnię. Jak dodaje Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, jest to jeszcze obiekt testowy, ale już zdążył zaskoczyć parametrami działania: „Podczas naszych pomiarów ostatniej zimy (2022/23, przyp.red.) w dni słoneczne kolektory ogrzewały się do ponad 40-50 st. C i energia ta była bezpośrednio kierowana do ogrzania budynku, a ciepło resztkowe do ogrzania ścian magazynu energii. W naszych teoretycznych rozważaniach nie zakładaliśmy uzysku ciepła w miesiącach listopad-luty. To jeszcze doświadczalny projekt i ciągle traktujemy go jako prototyp, ale pracujący już w warunkach rzeczywistych.”

oprac. (je)