Certyfikaty z języka angielskiego – które z nich warto zdobyć?

Nic tak dobrze nie potwierdza znajomości języka obcego, jak wartościowy certyfikat. Nie inaczej jest w przypadku języka angielskiego – tutaj wybór certyfikatów jest niezwykle szeroki.

Poszczególne certyfikaty różnią się od siebie kilkoma aspektami. Najważniejszym z nich jest poziom zaawansowania oraz termin ważności.   |  fot. ilustracyjne

Z tego powodu warto wybrać najlepszy z nich po uprzednim poznaniu oferty dostępnych na rynku dokumentów potwierdzających władanie językiem. Sprawdźmy, które certyfikaty z angielskiego warto zdobyć i jak się do nich przygotować.

Jak przygotować się do egzaminu certyfikującego z angielskiego?

Niezależnie od końcowego wyboru, do każdego egzaminu certyfikującego należy się odpowiednio przygotować. Uzyskanie certyfikatu nie jest tak łatwe, jak zdanie matury czy egzaminów na studiach filologicznych. Często jest tak, że materiał wymagany przez organy certyfikujące wybiega poza to, czego do tej pory się uczyliśmy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych korepetytorów i nauczycieli. Lekcje indywidualne są w tym wypadku idealną opcją, gdyż korepetytor może poświęcić nam pełną uwagę. Gdzie szukać najlepszych nauczycieli? W serwisie BUKI!

Portal ten gromadzi wykwalifikowanych korepetytorów, którzy są w stanie przygotować każdego do certyfikatu z języka angielskiego. Warto skorzystać z oferty zajęć indywidualnych online lub w cztery oczy. Dzięki temu można powtórzyć wszystkie istotne zagadnienia wymagane podczas egzaminu certyfikującego – każdego z nich.

Egzaminy Cambridge – FCE, CAE, CPE

Najpopularniejsze egzaminy organizowane przez Uniwersytet w Cambridge zmieniły kilka lat temu swoje nazwy. Odtąd trzy główne egzaminy i dokumenty odpowiadają poziomowi znajomości języka, jakie reprezentują:

FCE to B2 First,

CAE to C1 Advanced,

CPE to C2 Proficiency.

Każdy z egzaminów podzielony jest na cztery części, które sprawdzają praktyczne umiejętności egzaminowanych osób:

Reading and Use of English – skupia się na czytaniu ze zrozumieniem oraz wykorzystaniu funkcji językowych.

Writing – polega na napisaniu dwóch tekstów, np. rozprawki, listu, eseju czy recenzji.

Listening – opiera się na zadaniach sprawdzających rozumienie tekstu mówionego.

Speaking – część tę zdaje się w parach lub trójkach, omawiając wylosowaną porcję materiału przed dwuosobową komisją egzaminacyjną.

Przed wyborem odpowiedniego poziomu certyfikatu dla siebie, sprawdź, co dają poszczególne dokumenty.

FCE (B2 First) – co daje, czy warto?

Poziom tego certyfikatu można określić, jako znajdujący się pomiędzy maturą podstawową i rozszerzoną. Jest to zatem stosunkowo łatwy egzamin, który potwierdza podstawowe umiejętności językowe. Jeszcze dwie dekady temu był on niezwykle popularny oraz honorowany przez wiele firm. Dziś wartość tego certyfikatu nieco podupadła, co wynika z bardziej powszechnej znajomości języka angielskiego.

FCE (B2 First) nie zapewnia zatrudnienia w środowisku międzynarodowym, choć warto go zdać, jeśli nie czujesz się na siłach, by mierzyć w kolejny poziom Cambridge.

CAE (C1 Advanced) – co daje, czy warto?

Ten egzamin jest bardziej wymagający, niż jego niższy odpowiednik. Powinny zdawać go osoby, który czują się w języku angielskim jak ryba w wodzie. Certyfikat jest uznawany przez pracodawców, jako potwierdzenie zaawansowanych umiejętności językowych. Potwierdza on rozumienie tekstu mówionego i pisanego, a także samodzielność w posługiwaniu się językiem.

CAE (C1 Advanced) to zdecydowanie certyfikat godny polecenia!

CPE (C2 Proficiency) – co daje, czy warto?

Ostatni poziom egzaminów językowych Cambridge przeznaczony jest tylko dla najlepszych. To certyfikat skierowany do osób, dla których język angielski jest równie łatwy, co mowa ojczysta. Egzamin wymaga perfekcyjnej znajomości skomplikowanych wyrażeń i bardziej wyegzaltowanego stylu wypowiedzi. Nie jest łatwo zdać go na dobrą ocenę.

CPE (C2 Proficiency) polecamy tylko najlepszym z najlepszych!

(nad.)