21 maja o godz. 15 na cmentarzu parafialnym w Konarzynach odbędzie się uroczystość poświęcenia - odbudowanego grobu śp. Franciszka Tokarskiego podoficera Straży Granicznej, zamordowanego przez grupę miejscowych kłusowników - 23 maja 1935 r.
9 maja 2016 07:20Podczas pełnienia przez niego służby granicznej. Po tej tragicznej śmierci został on pochowany z honorami państwowymi i wojskowymi na konarzyńskiej nekropoli. Stąd uroczystość ta podobnie jak w dniu jego pogrzebu będzie miała formę Capstrzyku Pamięci, podczas którego oddamy hołd jego bohaterskiej śmierci, jaką poniósł podczas pełnienia służby państwowej nie tylko na rzecz obrony polskiej granicy, ale także na rzecz zabezpieczania mienia państwowego w tym przypadku ochrony państwowego lasu i żyjącej w niej zwierzyny.
Po upływie wielu dziesiątek lat od uroczystości pogrzebowej 1935 roku, jego grób uległ dewastacji i zapomnieniu, stąd Fundacja nasza, która m.in. społecznie zajmuje się utrwalaniem i upowszechnianiem lokalnej historii, podjęła się odbudowy tej mogiły, jak i upowszechnieniem w przestrzeni społecznej tej tragicznej a zarazem bohaterskiej śmierci tego funkcjonariusza państwowego.
Tym bardziej ten obowiązek podjęliśmy, bowiem, jesteśmy organizacją „miejscową do przebiegu tego tragicznego zdarzenia i do uczestniczących w jej skutkach pochodzących z stąd przestępców, którzy na domiar nie ponieśli do końca zasłużonej kary. Dlatego to przede wszystkim wzięliśmy na „swoje sumienie”, jako moralny obowiązek by zadośćuczynić chociażby w ten minimalny sposób – tej śmierci i stanąć na straży jej pamięci.
Na przełomie 2015/16 roku w 81 - rocznice śmierci ten zniszczony przez czas i zapomnienie jego grób został z naszej inicjatywy i pomocy finansowej Nadleśnictw LP: Osusznica, Przechlewo/Niedźwiady i Przymuszewo zrekonstruowany do stanu pierwotnego z 1935 roku.
Jednocześnie uprzejmie informuje, że poza rekonstrukcją w/w nagrobka, Fundacja nasza w miejscu śmierci Franciszka Tokarskiego - w ówczesnym przygranicznym lesie zw. Knewki – postawiła kamień wraz z okolicznościową tablicą upamiętniającą jego śmierć, jaką tam poniósł podczas bohaterskiej interwencji, zatrzymania 5- cio osobowej grupy miejscowych kłusowników, oprawiających - zastrzelonego przez siebie jelenia. Więcej - tutaj.
Ofiara życia, jaką poniósł podczas wykonywania tych czynności służbowych bezsprzecznie zasługuje na wielowątkowe - państwowe jak i obywatelskie uznanie i pamięć. Postawa, jaką wykazał się wykonując bezkompromisowo obowiązki służbowe pogranicznika a także podejmując interwencję w obronie Lasu Państwowego - powinna być, na co dzień upowszechniana i stanowić wzór wychowawczy dla wykonywania wszelkich obowiązków zawodowych i obywatelskich.
Zbigniew Talewski. Fundacja Naji Goche.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe