Publikujemy list burmistrz Jolanty Fierek skierowany 29 sierpnia br. do premier Beaty Szydło. Treść poniżej:
31 sierpnia 2017 11:43Czersk, 29 sierpnia 2017 roku
Szanowna Pani Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów RP
Szanowna Pani Premier,
w wyniku katastrofalnej nawałnicy, jaka nawiedziła między innymi tereny naszej Gminy Czersk w nocy z 11 na 12 sierpnia br., zanotowaliśmy poważne straty, w tym takie, które nie zostały objęte pomocą państwa.
Wobec powyższego zwracam się do Pani Premier z następującymi postulatami:
1)włączenia do katalogu odszkodowań wypłacanych z budżetu państwa strat polegających na zniszczeniu budynków mieszkalnych, które w dniu nawałnicy nie miały statusu budynków oddanych do użytku. W gminie Czersk odnotowaliśmy taki przypadek. Dom zamieszkiwała od pewnego czasu rodzina z dziećmi, która – ze względu na rozmiar szkód – nie będzie mogła wykonać napraw i nadal w nim mieszkać.
Zapewne na terenach dotkniętych klęską odnotowano więcej takich przypadków i poszkodowani mieszkańcy w naszej gminie nie są w swojej tragedii odosobnieni.
Źródłem finansowania tych przypadków mogłyby być środki finansowe przesunięte z programu Mieszkanie+;
2) włączenia do katalogu odszkodowań wypłacanych z budżetu państwa strat polegających na zniszczeniu domów letniskowych, zwłaszcza służących prowadzeniu działalności agroturystycznej. Gmina Czersk, położona w centrum Borów Tucholskich, słynęła z atrakcji przyrodniczych (malownicze zakola Brdy, przepiękna flora i fauna, bogactwo runa leśnego), w tym z organizacji spływów kajakowych, itp. Dla wielu naszych mieszkańców goszczenie w swoich domach letniskowych turystów było jedynym źródłem dochodu w domowym budżecie;
3) włączenia do katalogu odszkodowań strat powstałych u producentów mleka. Wskutek braku zasilania w energię elektryczną producenci ci nie mogli schłodzić mleka do temperatury pożądanej przy jego odbiorze. Zanim własnym staraniem gmina zaopatrzyła tych rolników w agregaty, a trzeba pamiętać, że drogi były nieprzejezdne, wielu z nich zmuszonych było po prostu mleko wylać. Rolnicy w gminie Czersk gospodarują na ziemiach niskiej klasy (od III do VI). Niemożność sprzedaży mleka choćby z jednego dobowego udoju to dla nich ogromna strata. Zastosowane przez spółki energetyczne bonifikaty za przerwy w dostawie prądu nie stanowią żadnej rekompensaty rozmiaru poniesionych przez rolników strat;
4) wobec olbrzymiej masy drewna, jaka zasili rynek z wiatrołomów w samych nadleśnictwach, prywatni właściciele lasów nie znajdą nabywcy na odzyskane drewno z ich obszarów. Rozwiązaniem tego ogromnego problemu mógłby być np. interwencyjny skup drewna, wprowadzony przez odpowiedni resort;
5) poważnym uszczerbkiem w dochodach gmin, na terenie których zniszczeniu uległy tysiące hektarów lasów, będzie brak wpływów z podatku leśnego. Wpłynie to bezpośrednio na ograniczenie prowadzonych przez samorząd potrzebnych inwestycji. Ustalenie nowych, korzystniejszych wskaźników przy podziale i przekazywaniu samorządom najniższego szczebla dochodów z podatku CIT i PIT byłoby pożądane.
Zagrożeniem w przyszłości, zarówno dla naszej gminy jak i sąsiednich, może być także stan techniczny zapory na rzece Brda, w miejscowości Zapora. Poprzez siłę piętrzącej się wody stan zapory mógł ulec uszkodzeniu. Wskazane byłoby przeprowadzenie oględzin stanu tej budowli i podjęcie stosownych działań.
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Proszę zwrócić się do tęczowych o pomoc, niech kolega Biedroń ze Słupska dołoży , czy zaprzyjaźniony TVN. Mniej proszę po sądach jeździć będą oszczędności.
bo domy jeszcze niezamieszkałe też ucierpiały
9. Zdjąć mnie z urzedu, bo sama na poziomie mojego miasta tego co wczesniej napisalam nie chce, nie potrafie i nie zrobie!
7) Musze jechac do tv sniadaniowej TVN i tam wszystko opowiem i przy okazji sie polansowac za darmo.
6) Zaopatrzyć burmistrz Czerska w solidny kaftan bezpieczeństwa oraz dostarczyć w/w około 5kg dobrej jakości psychotropów.