Błyskawiczna sesja

Dzisiejsza (26.04.) sesja Rady Miejskiej Chojnic najprawdopodobniej była najkrótsza w kadencji 2006 – 2010. Do głosowania było 16 uchwał, mimo to skończyła się po 65 minutach.

Antoni Szlanga przedstawia sprawozdanie z prac Komisji Komunalnej.   |  fot. (je)

Rozpoczęła się od uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem minutą ciszy. Później też na pytanie prowadzącego obrady, czy są zapytania, interpelacje czy wnioski, głównie odpowiadała cisza. Referat burmistrza Arseniusza Finstera na temat działań ratusza w okresie międzysesyjnym w głównej mierze poświęcony był sprawom, o których już wcześniej pisaliśmy.

Przedstawiono w nim takie zagadnienia, jak budowa stadionu na ul. Rzepakowej, przetarg na kolektor w ulicy Agrestowej czy koncepcja ronda „biszkoptowego” w pobliżu terenów po b. Zakładach Mięsnych. Burmistrz wspomniał, że wkrótce ma odbyć się spotkanie trójstronne (miasto, powiat i inwestor budowy Galerii) w sprawie uzgodnienia montażu finansowego. Uważa, że inwestor powinien całkowicie pokryć koszt tzw. inwestycji liniowych przy swoim obiekcie. Natomiast nakłady na przebudowę węzłów drogowych w pobliżu Galerii miałyby być finansowane po 1/3 przez zainteresowane podmioty. Informacja o niedawnym przetargu na ogródki piwne i pewnych zawirowaniach wokół jego wyniku nie została przez burmistrza podana. Zresztą nikogo z radnych w trakcie sesji, jak i podczas wcześniejszych posiedzeń komisji, to nie interesowało.

Tylko do jednej z uchwał zgłoszono zapytanie. Jego autorem był Michał Karpiak, który zauważył, że w nowelizacji uchwały budżetowej jest zmniejszenie nakładów na remont d. „berlinki” o 100 tys. zł. Martwił się, czy to nie odbije się na jakości wykonywanych robót. Burmistrz zapewnił, że ewentualne zmiany w wysokości nakładów mogą być spowodowane jedynie rozszerzeniem zakresu robót lub powstałymi błędami projektowymi. Cały czas nadzór inwestorski sprawdza na bieżąco jakość robót. Na koniec odpowiedzi radnemu stwierdził: „Ja nie mogę nic zarzucić BETPOL-owi, jeżeli chodzi o „dwudziestkę dwójkę”. Te roboty, które trwają, nie mam żadnych sygnałów, żeby firma coś próbowała robić nie tak. Uważam, że zasługują na ocenę naprawdę dobrą, jeżeli chodzi o realizację.” Polemiki z tym twierdzeniem nie było.

Pozostałe uchwały, w tym i o honorowych obywatelstwach Chojnic, przeszły taśmowo. Nie zgłoszono żadnego wniosku, a jedyne zapytanie, które przedstawiła radna Maria Błoniarz – Górna, dotyczyło stanu tui rosnących przy remontowanym pomniku Chrystusa Króla.

(je)