Błędu w układaniu drenażu nie zauważył ani wykonawca, ani inspektor nadzoru

Na początku lipca podróżni korzystający z chojnickiego dworca zostali zaskoczeni płotem okalającym go od strony peronu nr 2. Za nim pojawiła się koparka, która wykonywała wykop. Okazało się, że wykonawca remontu poprawia ułożenie drenażu.

Prace prowadzono w związku z niepoprawnością ułożenia i stwierdzono usterki drenażu, które wymagały poprawy.   |  fot. (je)

Oczywiście na czas prac jest niedostępne wejście do dworca od strony peronu nr 2. Sądziliśmy, że są to prace przy usuwaniu awarii sieci wodociągowej, która zalewa pomieszczenia piwniczne. Nie raz o tym problemie słyszeliśmy podczas konferencji prasowych w ratuszu przed zakończeniem prac na dworcu. Jednak, jak ustaliło przed ponad tygodniem Radio Weekend, przyczyna jest inna.

Inspektor branży sanitarnej Krzysztof Łasicki, którego zatrudniła firma wyłoniona w przetargu z 2021 roku ogłoszonym przez UM Chojnice do roli inspektora nadzoru inwestorskiego, przekazał, że „Stwierdzono niepoprawność ułożenia i stwierdzono usterki drenażu i trzeba było go poprawić. Trzeba to było skorygować na odpowiednią rzędną, żeby to było zgodnie z założeniami projektowymi.” Podano, że było to o 1,5 m za płytko, a roboty są realizowane w ramach gwarancji.

Po lekturze tego artykułu nasunęło nam się kilka pytań i zawarliśmy je w mailu z 19.07.2024. Mamy już odpowiedź na nie, skorzystaliśmy także z zaproszenia do przejrzenia w Wydziale Budowlano – Inwestycyjnym korespondencji pomiędzy ratuszem, a wykonawcą.

1. Czy w trakcie budowy drenażu inspektor nadzoru wnosił uwagi co do jakości wykonania i ewentualnych nieprawidłowości przy budowie drenażu? UM – nie.

2. Czy inspektor nadzoru podpisał protokół odbioru robót obejmujących drenaż, który teraz jest poprawiany? UM - tak.

3. Czy kierownik budowy ze strony Wykonawcy w trakcie budowy zgłaszał uwagi, że projekt zawiera błąd ws. drenażu? UM - nie.

4. Kiedy i kto ustalił, że drenaż jest położony niezgodnie z projektem? UM - dyrektor Wydziału  Budowlano-Inwestycyjnego w trakcie eksploatacji.

5. Proszę o podanie informacji na jakiej głębokości został ułożony drenaż w trakcie budowy. UM– wg informacji inspektora nadzoru ok. 1,20 m.

Wg otrzymanej kopii jednej ze stron dokumentacji technicznej drenaż od strony peronu nr 2 powinien być ułożony na głębokości 2,70 m. Z informacji pozyskanych w UM wynika, że drenaż przy pozostałych ścianach dworca jest ułożony na właściwej głębokości. Umożliwiono nam zapoznanie się z korespondencją ratusza z wykonawcą, która dotyczyła sprawy drenażu.

Już na początku lutego 2024 pracownicy Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego, po odbiorze końcowym i oddaniu do użytku dworca, szukając przyczyn pojawiania się wody w pomieszczeniach piwnicznych, domagali się od wykonawcy dokonania inwentaryzacji drenażu. Wniosek był ponawiany kilkukrotnie. W końcu 2 lipca UM otrzymał pismo od wykonawcy, że od 3 lipca rozpoczyna on prace związane z „poprawą prowadzenia przewodów drenażu od strony peronu nr 2. Planowany czas realizacji – 5 dni”.

Zdjęcia wykonano w niedzielę 21 lipca, prace nie były jeszcze zakończone.

(je)