Błąd lekarza w UK, a odszkodowanie — co musisz wiedzieć?

Usługi medyczne niemal na całym świecie funkcjonują na coraz to lepszym poziomie. Jednak człowiek pozostaje tylko człowiekiem, czyli kimś, kto myli się i popełnia błędy. W medycynie może to oznaczać poważne konsekwencje dla pacjentów.

Ty jak i Twoja rodzina macie pełne prawo do rekompensaty w momencie, gdy szpital lub jego pracownik, lekarz pierwszego kontaktu lub nawet dentysta nie dopełni swoich obowiązków.   |  fot. ilustracyjne

Błąd lekarza w UK, a odszkodowanie — co musisz wiedzieć?

Usługi medyczne niemal na całym świecie funkcjonują na coraz to lepszym poziomie. Jednak człowiek pozostaje tylko człowiekiem, czyli kimś, kto myli się i popełnia błędy. W medycynie może to oznaczać poważne konsekwencje dla pacjentów.

Zarówno zła diagnoza lekarska w UK prowadząca do nieprawidłowego doboru leków, jak i błędy polegające na usunięciu nieprawidłowego organu czy zaszyciu narzędzi w ciele operowanego, zaliczają się do błędów w sztuce lekarskiej, za które lekarz powinien ponieść konsekwencje.

Czym jest błąd medyczny?

Za błąd lekarski uznaje się zarówno czynności, jak i ich zaniechanie, pozostające w niezgodzie z aktualną, dostępną lekarzowi wiedzą medyczną. Naruszenie przez lekarza zasad ostrożności może dotyczyć diagnozy, terapii czy rehabilitacji. Najczęstsze zachowania tego typu to błędy diagnostyczne, terapeutyczne, organizacyjne czy techniczne.

Błąd organizacyjny to, chociażby zaniedbania związane z brakiem odpowiedniego do diagnozy sprzętu, a mimo to podejmowanie się zabiegów, a przykładem błędu technicznego będzie pomylenie tożsamości pacjentów lub właśnie pozostawienie w ciele pacjenta narzędzi. Czy tego rodzaju naruszenia uprawniają pacjenta do odszkodowania?

Błędy lekarskie a prawo do odszkodowania w UK

Zaniechania lub czynności wymienione wyżej prowadzą z reguły do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Dzieje się to nie z jego winy, tylko wskutek działania kogoś, komu powierzane jest zdrowie danej osoby. Z tego powodu pacjent ma prawo do rekompensaty za wyrządzone szkody. W UK jednak nie każde zdarzenie w placówce medycznej, które kończy się niekorzystnie dla pacjenta, kwalifikuje się do odszkodowania. Muszą zostać spełnione konkretne warunki uprawniające pacjenta do składania roszczenia:

Błędna diagnoza lub jej brak

Brak informacji ze strony placówki o potencjalnym ryzyku dla pacjenta

Podanie nieodpowiednich leków czy wdrożenie błędnego leczenia

Błąd podczas wykonywanego zabiegu, czy operacji związany z nieprzestrzeganiem standardów i procedur przez personel medyczny

Samo wystąpienie niepożądanych dolegliwości u konkretnego pacjenta, czy jego niezadowolenie po przebytym zabiegu to za mało, by domagać się odszkodowania.

Czynniki decydujące o przyznaniu odszkodowania za błąd lekarski

Zdarza się czasem, że lekarz przepisze nieodpowiednie dawkowanie leku, które stosowane przez krótki czas nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. W brytyjskim systemie odszkodowawczym taka sytuacja nie uprawnia do odszkodowania. Jedną z przesłanek uprawniających do odszkodowania jest bowiem pogorszenie zdrowia lub dodatkowe cierpienie. Inne przesłanki konieczne do spełnienia to:

Do błędu musi dojść w czasie oficjalnej wizyty w szpitalu czy placówce medycznej

Brak zachowania procedur i standardów przez wykwalifikowany personel

Wykazanie związku przyczynowo – skutkowego między zaistniałym błędem a zdrowotnymi konsekwencjami

Wszystkie te czynniki są bardzo trudne do udowodnienia przez pacjenta, który przecież przeważnie nie zna się na medycynie. Jednak to na nim spoczywa konieczność przedstawienia dowodów, gdy składa skargę do NHS. Nie jest to przypadek, że postępowania odszkodowawcze przy tych sprawach trwają najdłużej i najczęściej wiążą się z korzystaniem z pomocy profesjonalnych kancelarii odszkodowawczych.

(nad.)