Blachodachówka czy dach ceramiczny?

Pokrycie dachowe ma służyć wiele lat. Chcemy, aby było wytrzymałe przy najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, a jednocześnie idealnie dopasowane do czynników środowiskowych, występujących w naszym miejscu zamieszkania.

Wybór pokrycia dachowego to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu.   |  fot. nad.

Tereny o większym zasoleniu wymagają dachu, który nie będzie korodował, a jednocześnie będzie przystosowany do większej wilgotności powietrza. W miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru, dachówka musi być dobrze przytwierdzona do więźby i odporna na podrywanie.

Jaką dachówkę wybrać: ceramiczną czy metalową? O wadach i zaletach każdej z nich przeczytacie poniżej.

Waga

Dachówka ceramiczna jest aż siedmiokrotnie cięższa od blachodachówki. Może być to zarówno zaletą, jak i wadą. Cięższa dachówka wydaje się mocniejsza przy podmuchach wiatru. Ale jej ciężar oznacza też wyższe koszty związane z transportem do miejsca budowy, dłuższym procesem kładzenia oraz większym obciążeniem konstrukcji. Z kolei aż siedmiokrotnie lżejsza blachodachówka może być kładziona nawet na mniej wytrzymałych i starszych szkieletach. Jest w stanie utrzymać konstrukcję w przypadku pożaru – lekki dach stabilizuje całość i zabezpiecza przed zawaleniem. Transport blachodachówki jest tańszy – ze względu na wagę, a także szerzej dostępny. Profile metalowe mogą być transportowane mniejszymi ciężarówkami, które są w stanie dotrzeć nawet w trudnodostępne miejsca, takie jak np. tereny górskie.

Konserwacja

Blachodachówka może korodować. Jednak wybierając odpowiedni stop, unikniemy i tego problemu. Profile metalowe Gerard, poryte posypką wulkaniczną nie mają problemów ze rdzą. Nie wymagają też częstej konserwacji. Posypka zabezpiecza dachówkę przed blaknięciem, zatrzymuje zalegający na niej śnieg i lód. Cieszy się też  ponadczasową estetyką. Z kolei dachy ceramiczne narażone są na porastanie mchem i gonami. Konieczne jest cykliczne czyszczenie profili. Proces ten może być czasochłonny i pociągać za sobą spore koszty. Podczas takiego czyszczenia dachówki zwykle wykonuje się też jej malowanie.

Stabilizacja

Dachówkę ceramiczną zazwyczaj układa się tradycyjnie – pionowo. Przy takim ułożeniu dachu, mimo ciężaru profili, nie są one do końca zabezpieczone przed podmuchami wiatru. Z kolei blachodachówkę można układać na wiele sposobów. Jednym z nich jest montaż horyzontalny. Dachówki Gerard – metalowe profile wykonywane przez jednego z czołowych producentów układane są poziomo i mocowane aż w ośmiu punktach. Dzięki temu są w stanie wytrzymać porywy wiatru o sile dochodzącej nawet do 200 km/h. 

Zalegający lód i śnieg

Zimą jest to powszechny problem. Zalegające masy śniegu osuwają się, stwarzając niebezpieczeństwo. Dlatego przy silnych opadach konieczne jest usunięcie opadów z dachów ceramicznych. Nie ma tego kłopotu w przypadku blachodachówki z posypką. Mineralne wykończenie zatrzymuje śnieg na miejscu. Ponieważ sama dachówka jest lekka, śnieg nie stanowi nadmiernego obciążenia dla konstrukcji.

(mat. partnera)