Bezpieczniej w powiecie chojnickim

Zgodnie z najnowszym badaniem opinii publicznej, praca policjantów przynosi wymierne efekty, gdyż już 80% ludzi uznaje swoje miejsce zamieszkania za bezpieczne.

Bezpieczeństwo mieszkańców regionu to podstawowy cel jaki stawiają sobie chojniccy policjanci.

Cieszymy się z tak dobrej opinii na temat pracy służb jednak jest to przede wszystkim powód do jeszcze intensywniejszej pracy, tak aby utrzymać pozytywny trend jaki uzyskali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach. Było to możliwe między innymi dzięki licznym akcjom prewencyjnym, które realizowane są na terenie naszego powiatu.

Na taki obraz Policji i poczucie bezpieczeństwa Polaków pracują policjanci wszystkich pionów w każdym powiecie. Chojniccy policjanci również podejmują wysiłki, by mieszkańcy i odwiedzający nasz region turyści mogli czuć się bezpiecznie. Potwierdzeniem tych starań jest fakt, że większość ankietowanych turystów – nie tylko z kraju, ale i  z zagranicy – chce powrócić w nasze strony, a także deklaruje, że będzie polecał cały powiat chojnicki jako atrakcyjne miejsce swoim znajomym.

Praca policjantów pionów kryminalnego i dochodzeniowo – śledczego przynosi efekty przekładające się na wzrost wykrywalności wszystkich przestępstw w porównaniu do roku poprzedniego i to o około 2% w całym powiecie. Zwalczanie przestępczości to nie tylko rozbijanie zorganizowanych struktur przestępczych, ale także likwidowanie tzw. przestępczości pospolitej, tej najbardziej odczuwanej przez mieszkańców regionu. 

W ostatnim czasie nastąpił wyraźnie wzrost wykrywalności w kategoriach takich jak np. kradzieże (wzrost o ponad 15 %), kradzież z włamaniem( wzrost o ponad 48% ), kradzieże aut( wzrost o prawie 67 %) bójki (nie odnotowano żadnych zdarzeń) rozboje (wszystkie wykryte) czy uszkodzenie ciała (13,9 %). Szybka reakcja oraz ratowanie życia to główny  cel każdego mundurowego.

W minionym kwartale 8 minut i 10 sekund – tyle średnio potrzebowali policjanci, aby dotrzeć na miejsce pilnych zdarzeń, na przykład, gdy zagrożone było czyjeś zdrowie lub życie. W pierwszym kwartale br. podjęli blisko 400  takich interwencji. Patrole kierowane są we wszystkie miejsca zagrożone wskazywane przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych organizowanych w ramach tworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa, co także znacznie wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Policjanci z powiatu w minionym kwartale niejednokrotnie ratowali życie ludzkie, nie tylko podejmując interwencje ale także udzielając pomocy przedmedycznej – na przykład osobom zagrożonym wychłodzeniem, czy w czasie pożarów. Profesjonalne przygotowanie i umiejętności ratownicze przydatne okazywały się także w wypadkach drogowych, gdy dla rannych osób liczyła się każda sekunda. 

Policjanci , dbając o bezpieczeństwo w regionie, wykonali ponad 2700 służb patrolowych, ta liczba wzrasta sukcesywnie z każdym rokiem, co jest odpowiedzią m.in. na oczekiwania społeczne mieszkańców powiatu. Pozytywnie zaowocowały także starania policjantów ruchu drogowego – na drogach powiatu  było bezpieczniej.  Odnotowaliśmy mniej wypadków drogowych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku- tj. w 2014 roku odnotowaliśmy 21 wypadków drogowych , a w roku bieżącym 16, czyli aż o 5 mniej .

Mniej było także ofiar śmiertelnych oraz osób rannych. Policjanci chojnickiej drogówki, jak zwykle, bardzo restrykcyjnie traktowali pijanych kierowców – przeprowadzili ponad 2700 badań na zawartość alkoholu w organizmie, dzięki czemu ujawnili 29 nietrzeźwych kierujących, którzy za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu odpowiadać będą przed sądem.

Zdecydowane działania podejmowane były także wobec piratów drogowych –policjanci podlegający komendzie powiatowej  zatrzymali 6 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej50 km/h w obszarze zabudowanym oraz zatrzymali 8 kierujących, którzy nigdy nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci z pionu prewencji i ruchu drogowego systematycznie prowadzą cykliczne szkolenia tematyczne i pogadanki adresowane do różnych grup społecznych, ukierunkowane m.in. na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo seniorów, unikanie zagrożeń przez dzieci czy bezpieczeństwo w sieci, co także w dużej mierze wpływa prewencyjnie na kształtowanie świadomości wszelkich grup społecznych.

W bieżącej pracy policjanci kontynuują działania związane ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej oraz tej pospolitej.  Policjanci ruchu drogowego i prewencji podejmują inicjatywy na rzecz zwiększenia świadomości unikania różnego rodzaju zagrożeń jak też wspierają pracę funkcjonariuszy kryminalnych w codziennych patrolach i dbaniu o porządek publiczny.

KPP Chojnice

  1. 27 kwietnia 2016  19:47   W Brusach od godz. 3-ciej w nocy   BRUSZANIN - 1956

    zaczyna się przejazd ciężarówek z drewnem, ich prędkość z którą wpadają do miasta jadąc od Kościerzyna nigdy nie jest przepisowa! Kilka razy jechałem za takimi aby sprawdzić jaka jest ich prędkość kiedy zbliżają się do centrum, nigdy przepisowa, zawsze jadą od 60 do 85 km/h., domy się trzęsą w czasie ich przejazdu, tak źle nie jest nawet przy przejazdach TIR-ów z kontenerami, widocznie ci kierowcy są bardziej rozważni niż ci "wozacy" od drewna, którym się wydaje, że mogą tak zapie......., bo o tej godzinie nie uświadczysz na terenie BRUS patrolu ITD ani patrolu z wideo rejestratorem! DROGÓWKO do dzieła dopóki jakiś krety nie wbił się jeszcze w jakiś budynek, lub nie zmiótł kogoś z chodnika!

    0
    0
  2. 27 kwietnia 2016  14:43   Tych przekraczających prędkość   Bruszanin

    na terenie zabudowanym i kwalifikującym się do zabrania prawa jazdy więcej możecie złapać na terenie gminy Brusy w ciągu tygodnia niż złapaliście w powiecie w ciągu całego roku! Taka jest prawda i smutna rzeczywistość Panowie Policjanci!

    0
    0