Dzielnicowy z czerskiego komisariatu policji skorzystał z uprawnień, jakie daje policjantom ustawa antyprzemocowa. Policjanci prowadzą też czynności w sprawie znęcania się oraz uszkodzenia mienia.
19 kwietnia 2022 13:41W miniony weekend policjanci z Czerska zostali wezwani do jednego z mieszkań na terenie gminy Czersk, gdzie według zgłoszenia nietrzeźwy i agresywny syn awanturował się. Skierowani na miejsce funkcjonariusze z referatu patrolowo-interwencyjnego potwierdzili zgłoszenie, a z uwagi na fakt, iż 37-latek będąc pod wpływem alkoholu swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla siebie i innych osób, w związku z czym został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.
Sprawą od razu zajął się też dzielnicowy z Komisariatu Policji w Czersku, którzy pojechał na miejsce, założył Niebieską Kartę i po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, gdzie istnieje podejrzenie stosowania przemocy wobec rodziców, skorzystał z uprawnień, jakie daje im ustawa przemocowa. Mundurowi uznali za zasadne zastosować wobec 37-letniego mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z rodzicami oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość 300 metrów przez najbliższe 14 dni.
Teraz dzielnicowy rejonu będzie kontrolował, czy 37-latek stosuje się do wydanego nakazu i zakazu. Naruszenie któregoś z nich będzie skutkować sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zastosowaniem trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia. Czerscy policjanci prowadzą też postępowanie w sprawie znęcania się nad rodzicami, a także zniszczenia wyposażenia mieszkania oraz uszkodzenia samochodu, których dokonał 37-latek podczas wszczętych awantur. Wartość strat pokrzywdzeni wycenili na ok.5 tys. złotych.
37-latek to kolejna osoba, wobec której dzielnicowi z powiatu chojnickiego wydali nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego. Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020 r., sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.
Mundurowi szczegółowo wyjaśniają okoliczności stosowania przemocy w tej rodzinie, a materiały sprawy z informacją o wydanym nakazie opuszczenia mieszkania oraz zakazie zbliżania się do jego najbliższego otoczenia zostaną przekazane do prokuratury. Policjanci apelują też, aby osoby pokrzywdzone jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe