Chojniccy policjanci zapowiadają, że kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego lekceważący przepisy dotyczące pojazdów uprzywilejowanych, będą traktowani w myśl zasady „zero tolerancji”.
28 września 2010 15:01Zgłoszenie – prawdopodobnie utonęły dwie osoby! Policyjny radiowóz wyjeżdża natychmiast. Funkcjonariusze włączają światła błyskowe i sygnały dźwiękowe, aby jak najszybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia. Niestety, w Chojnicach na ul. Bytowskiej zaczyna się problem. Samochody jadą leniwie, ich kierowcy zupełnie nie zwracają uwagi na spieszący się radiowóz. Nie ułatwiają mu przejazdu, chociaż mają możliwość zjechać na bok, nie zwalniają prędkości, nie zatrzymują się. Z naprzeciwka zbliża się ciężarówka – kierowca ani myśli usunąć się na skraj jezdni, aby przepuścić uprzywilejowany wóz. Policjanci muszą hamować, by nie doszło do kolizji, a cenne minuty uciekają…
Tym razem funkcjonariusze jechali do fikcyjnego zgłoszenia w ramach prowadzonych ćwiczeń pod hasłem „Szkwał 2010”. Niestety, sytuacje, gdy uczestnicy ruchu drogowego utrudniają lub blokują przejazd pojazdu uprzywilejowanego, to nie rzadkość. Policjanci, ale także strażacy czy ratownicy pogotowia medycznego są w stanie podawać liczne przykłady, gdy lekceważąca postawa kierowców mogła opóźnić podjęcie akcji ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia. Z pewnością każdy kierowca potrafi rozpoznać uprzywilejowany pojazd, ale przypomnijmy: – pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Może być to samochód policji, straży pożarnej straży granicznej, pogotowia ratunkowego i inny. Pełny katalog pojazdów uprzywilejowanych znajdziemy w ustawie – prawo o ruchu drogowym (art. 53).
Pamiętajmy, że samochód uprzywilejowany jadąc z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi najczęściej uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Kierowca takiego auta może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnalizacji świetlnej. A jak należy zachować się w sytuacji, gdy zbliża się do nas pojazd uprzywilejowany? Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczestnik ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze zobowiązane są ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi (np. zjechanie na pobocze, do skraju jezdni, a nawet, przy zachowaniu ostrożności - wjechanie na chodnik czy wysepkę), a w razie potrzeby zatrzymanie się (np. powstrzymanie się od wchodzenia na przejście dla pieszych, mimo, że pali się zielone światło).
Zgodnie z taryfikatorem mandatów, za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym grozi mandat karny w wysokości 300zł. Za pozostałe wykroczenia (np. blokowanie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu) policjanci mogą ukarać grzywną w wysokości nawet do 500 zł.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Na Bytowskiej i na Gdańskiej jest dosyć miejsca aby zjechać na bok na chodnik na zatoczkę,schować się w ulczkę są co 100 m tylko trzeba myśleć głową a nie łbem.
Wąskie ulice wysokie krawężnik i pełno wysepek celem zwolnienia ruchu „aby poprawić bezpieczeństwo „ trzeba było pomyśleć o tym jak projektowali ulice o pojazdach uprzywilejowanych ulica Bytomska i nowo wyremontowana Gdańska są tego przykładem
jestem za karaniem takich osób pieszy czy kierowca zero tolerancji. Pozdrawiam władze