„Pan Tadeusz - refleksja nad testem" Janusza Michała Różańskiego - ta książka trafiła nawet do prezydenta Obamy i królowej brytyjskiej. I chociaż subtelności będące treścią tejże książki będą dla nich nieczytelne.
22 grudnia 2011 19:45To inni adresaci, do których ona dotarła, na pewno spowodują niemałą wrzawę. - Ta książka mówi o bliskości ludzi i o samym Mickiewiczu, który był na poły hochsztaplerem i geniuszem - mówi sam autor. Punktem wyjścia do ,bagatela! - 30-letniej pracy naukowej było dotarcie do litewskiego dzieła Krystyna Donelajtisa "Metai", w którym odnalazł zdumiewające analogię do późniejszej tak bardzo znanej polskiej epopei. - Moje pewne przeczucia zaczęły się przeradzać w przekonanie, musiałem się tym podzielić.
Książkę zakończył dwoma epilogami, z czego drugi brzmi jakby na zgodę ze znawcami literatury - "Kochajmy się" (to dosłowny cytat z tytułu XII księgi "Pana Tadeusza"). Ale na zgodę się nie zanosi. Przeciwnie - w przedmowie Różański sam stwierdza że wydając tę książkę wywoła burzę. - Te słowa kieruję zwłaszcza do mych krajan z naukowego środowiska Krakowa, którzy posiedli wyłączność, patent na wiedzę.
Na konfrontację tych poglądów przyjdzie czas już niedługo, bo krakowską premierę książki zaplanowano na 18 stycznia. a potem autora i wydawcę Mariusza Janika czeka jeszcze wyprawa do Kowna. ale wspólnie nie chcą tylko prowokować - poeta nie kłamie, bo czerpie z rzeczywistości. A poza tym w okresie romantyzmu wszyscy ściągali od siebie nawzajem. - Słowem, Janusz Różański lokuje się w tym szeregu twórców, którzy chcą zdjąć Adama Mickiewicza z cokołu i przywrócić go jako człowieka we współczesnej ludzkiej świadomości.
- Napisałem tę książkę bo go polubiłem. Chcę pokazać nie postać z brązu, lecz człowieka, który żył, kochał, nieraz żył rozrzutnie. Ale do dzisiaj fascynuje. - Autor nie jest naukowcem, ale tak jak wytrawny naukowiec dążył do poznania prawdy i to przez trzy dekady, więc rezultat jest imponujący. Zarazem jest artystą, więc lepiej niż specjalista od "szkiełka i oka" potrafił zrozumieć innego artystę a z racji profesji - architekt wnętrz wie, że rzeczy muszą być dobrze poukładane - tak chwalił autora współgospodarz promocji Mariusz Brunka i nie pomylił się ani na jotę.
(ro)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
za 5 lat okaże się też, że w 1939 r. to Polska napadla na Niemcy
TO CI NAUKOWIEC JAK Z KOZIEJ D...TRĄBA
Nikt nie neguje że tego nie napisał. Problem polega na tym że istnieje duże prawdopodobieństwo że posiłkował się innymi, zapożyczonymi tekstami
Jaka szkoda, że mnie tam nie było... Gratulacje za pomysł!