Badania na poziom cukru

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może spowodować groźne powikłania. Dziś (24.03.) w NZOZ Gemini przy ul. Młodzieżowej 35 można było bezpłatnie sprawdzić, czy czasem nie choruje się na cukrzycę.

Katarzyna Karpus bada ciśnienie krwi jednej z chojniczanek.   |  fot. (je)

Skorzystało z tej możliwości kilkudziesięciu chojniczan. Badania składały się pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, oznaczenia poziomu cukru we krwi (prawidłowy – 70 do 99 mg%) oraz zbadania wielkości hemoglobiny glikozylowanej, czyli HbA1C. Ten ostatni wskaźnik pomaga stwierdzić, jakie było średnie stężenie cukru w minionych 3 miesiącach. Wykonywała je Katarzyna Karpus. Obecny był przy badaniach lekarz – diabetolog Ryszard Nowicki. „Dzisiejsza akcja skierowana była przede wszystkim do osób, które podejrzewają, że mogą chorować na cukrzycę, lub zaliczają się do osób nią zagrożonych. Są to ludzie po 40 roku życia, z nadciśnieniem, nadwagą, kobiety, które w czasie ciąży miały cukrzycę lub urodziły dziecko o wadze powyżej 4,5 kg. Wskazane jest, aby te badania wykonywać przynajmniej raz na 2 lata.” – dodał lekarz specjalista.

Zlekceważenie tych badań, lub nie podjęcie leczenia w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, może doprowadzić do groźnych powikłań. Mogą one uszkodzić nerki (nefropatia), oczy (retinopatia), nerwy (neuropatia). Wysoki poziom cukru przyspiesza rozwój miażdżycy, co grozi udarem mózgu i zawałem serca. Wskaźnik zachorowalności na cukrzycę w Chojnicach jest na poziomie krajowym i wynosi ok. 5 – 6%. Prawdopodobnie drugie tyle osób nie wie o swojej chorobie. Dzisiejsze badania były możliwe dzięki sponsorowi, którym jest Polpharma. Jest także producentem leków dla cukrzyków.

(je)

mielke.jpg

Andrzej Mielke w czasie badania poziomu cukru we krwi.

  1. 24 marca 2011  18:34   No Andrzej, zuch chłop, nie ...   anonim

    No Andrzej, zuch chłop, nie bał się ukłucia, brawo.

    0
    0