Miasto swój program „Stop dla smogu w Chojnicach”, podzieliło na pięć filarów. Jednym z nich jest audyt źródeł ciepła. Plan zakłada, że do końca sierpnia zinwentaryzowane zostaną wszystkie gospodarstwa domowe w mieście.
8 marca 2021 10:37Zadanie jest jednym z kilku kroków, mających przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Chojnicach. - Chcemy wykonać audyt wszystkich gospodarstw domowych, które nie są przyłączone do sieci ciepłowniczej, czyli wyłączamy wszystkie osiedla, gdzie są bloki, a skupiamy się na kamienicach i domach jednorodzinnych - wyjaśnia Adam Kopczyński.
Wyniki badania mają pomóc w przyszłości dostosowywać miejskie programy, takie jak np. „Stop dla smogu w Chojnicach”. Dostarczą także konkretnej informacji o skali problemu, jakimi są zanieczyszczające powietrze kopciuchy.
O co zapyta audytor?
Ankietowy audyt finalnie przeprowadzać ma kilka lub kilkanaście osób z zewnętrznej firmy. - Nie chcemy tego robić w sposób internetowy, ani korespondencyjny, ponieważ może to stworzyć mieszkańcom duże problemy. Chcemy wysłać ankietera, który wypyta o konkretne rzeczy, m.in. jaki posiadają piec, jakiego paliwa używają do opalania swojego domu, czy budynek przeszedł termomodernizację i wymianę stolarki okiennej, albo czy potrzebne jest ocieplenie dachu - opowiada wiceburmistrz.
- Będziemy też pytali czy lokatorzy dysponują drugim źródłem ciepła. Często zdarza się tak, że ktoś ma przyłącze gazowe, ale ma też kominek z płaszczem wodnym i przy dużych mrozach rezygnuje z ogrzewania gazowego, żeby zaoszczędzić - dodaje. Adam Kopczyński nie ukrywa też, że urzędnikom zależy na tym by ankieter mógł sfotografować piece oraz tabliczki znamionowe, które znajdują się na kotłach. Dotychczasowe doświadczenie wynikające z badania Często mieszkańcy nie wiedzą, jakim piecem dysponują.
Ścisłe centrum już sprawdzone
Audyt podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy, przeprowadzony został przez pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnicach. Obejmował on ścisłe centrum miasta, czyli ulice: Młyńską, Gimnazjalną, Stary Rynek, Nowe Miasto, plac Jagielloński, 31 Stycznia, Staroszkolną, Cechową, Kościuszki i Bankową. Na tym obszarze ZGM zarządza, lub jest właścicielem, 347 lokali, z czego 186 posiada ogrzewanie gazowe, 150 piece kaflowe, a sześć ogrzewanie tzw. etażowe węglowe, gdzie może palić miałem i różnymi pochodnymi węgla.
- Warto zwrócić uwagę, że ponad 50 proc. lokali w ścisłym centrum już ma przyłącze gazowe i korzysta z niego. Ten audyt będziemy jednak chcieli rozszerzyć. Wyślemy ankieterów by sprawdzili czy oprócz ogrzewania gazowego nie pozostał jeszcze, jako drugie źródło ciepła, np. piec etażowy. Czy nie potrzebna jest termomodernizacja? Dobrą wiadomością jest też to, że z pierwszego audytu wynika, iż większość budynków w ścisłym centrum ma już możliwość przyłącza gazowego - relacjonuje zastępca burmistrza.
Kolejne działania
Drugi etap audytu ma się zakończyć do 15 marca. Obejmie on ulice: Angowicką, Batorego, Bytowską, Człuchowską, Gdańską, Gimnazjalną, Mickiewicza, Ogrodową, plac Jagielloński, plac Niepodległości, plac Piastowski, plac św. Jerzego, Swarożyca, Szeroką, Szewską oraz Szpitalną. - Trzeci etap będzie obejmował kolejne ulice i zakończy się 15 kwietnia tego roku. Do tej daty będziemy mieli pełen obraz, jeżeli chodzi o lokale, które są w zarządzie lub własności ZGM, a jest ich łącznie 2280 - informuje Adam Kopczyński
W maju „w miasto” ruszyć mają ankieterzy z zewnętrznej firmy, którzy sprawdzą jak sprawa wygląda w domach i mieszkaniach, które należą do prywatnych właścicieli lub innych wspólnot mieszkaniowych. Łącznie do sprawdzenia jest ponad 10 tys. lokali. Całe przedsięwzięcie ma się zakończyć wraz z końcem sierpnia.
Anna Zajkowska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe