Alimenty bez rozwodu

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

O “alimenty bez rozwodu” można wystąpić w sytuacji, kiedy jedno ze współmałżonków przestaje zaspokajać potrzeby rodziny.   |  fot. ilustracyjne

Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Regulacja wyżej cytowanego przepisu art. 27 k.r.o. stanowi konkretyzację obowiązku z art. 23 k.r.o., w którym wyrażono m.in. obowiązek małżonków do wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny. Obowiązki przewidziane w komentowanym przepisie obciążają każdego z małżonków odpowiednio do jego sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych.

Zgodnie z utrwaloną praktyką orzeczniczą można dochodzić roszczeń alimentacyjnych zarówno na zaspokojenie potrzeb zbiorowych rodziny, takich jak mieszkanie, światło, opłaty, jak i na zaspokojenie usprawiedliwionych indywidualnych potrzeb członków rodziny. Przesłanką roszczenia jest okoliczność, iż uprawniony małżonek nie ma wystarczających źródeł dochodu na zaspokojenie swych potrzeb. Sąd Najwyższy w  sprawach o alimenty wyraził pogląd, iż zakres obowiązków wynikający z treści przepisu art. 27 k.r.o. kształtuje zasada, w myśl której stopa życiowa małżonków, choćby pozostających w faktycznym rozłączeniu, powinna być równa.

Małżeński obowiązek utrzymania rodziny ma na celu zapewnienie członkowi rodziny zaspokojenia potrzeb na podobnym poziomie, co inni członkowie rodziny. Potrzeby rodziny obejmują, oprócz utrzymania i wychowania dzieci, potrzeby, które z istoty swej są wspólne, a także takie, które mają charakter indywidualny. Te ostatnie mogą one być jednak zaliczone do kategorii potrzeb rodziny, gdy zaspokojenie ich jest w danych okolicznościach usprawiedliwione interesem rodziny i odpowiada zasadom współżycia społecznego, a przede wszystkim zasadzie jednakowej stopy życiowej wszystkich członków rodziny.

Mając na względzie powyższe należy uznać, iż co do zasady Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduj możliwość ubiegania się o alimenty bez składania pozwu o rozwód. Roszczenie takie określa pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny i oparte jest na zasadzie cytowanego wyżej art. 27 k.r.o. Pozwala to na uzyskanie środków małżonkowi, który nie uzyskuje odpowiedniej pomocy finansowej od swojego współmałżonka.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej Kancelarii Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz.

(mat. zewnętrzny)