Absolwenci, nauczyciele i dyrektorzy z LO wspominali minione lata

W sobotnie (10.06.) popołudnie w oddanej przed kilku laty hali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Nowe Miasto przez ponad 2 godziny z okazji jubileuszu 400-lecia szkoły wspominano najróżniejsze wydarzenia, które miały miejsce w murach tej placówki.

To była sentymentalna podróż w czasie, gdzie wspominano swoje koleżanki i kolegów oraz niezapomnianych pedagogów.   |  fot. (je)

Wydarzenie wspólnie poprowadzili Maria Eichler oraz Paweł Mynarczyk. Nim rozpoczęło się „odpytywanie” byłych dyrektorów LO, absolwentów i nauczycieli, dyrektor Małgorzata Gierszewska otrzymała od Marii Eichler prezent od Wojciecha Buchholza Jr (członek rodziny dawnego dyrektora LO z pierwszych lat PRL) w postaci pieczątki szkolnej z wydrapanym orłem. Następnie dyrektor nagrodziła okolicznościowym medalem osoby, które zasłużyły się dla szkoły swoją pracą i wspieraniem jej.

Odebrali je: Marek Szczepański (starosta), Arseniusz Finster (burmistrz), byli dyrektorzy: Mieczysław Karnowski, Józef Pokrzywnicki oraz Paweł Boczek; zasłużeni przy budowie jubileuszowego obelisku-pomnika zaprojektowanego przez Janusza Jutrzenkę – Trzebiatowskiego: Józef Urbaniak (odebrał syn), Kazimierz Ginter (odebrała żona), Janusz Moga (kamieniarz, dodał, że pomagał jemu Mieczysław Peszka) oraz Henryk Dłużewski (właściciel firmy budowlanej). Zbiorowy medal otrzymali fundatorzy wspomnianego obelisku.

Głos zabrał także Leszek Bonna (od 26.00 zapisu transmisji), również absolwent LO: „- Dziękuję nauczycielom za ukształtowanie mnie i innych uczniów. Jako wicemarszałek województwa pomorskiego chcę powiedzieć, że mam marzenia, aby moja szkoła i moja ojczyzna nie była czarna. Żebyśmy żyli w Polsce słonecznej, kolorowej, przyjaznej.”

Następnie (od 32.20 min.) rozpoczęły się wspomnienia i „odpytywania”, które moderowane były przez prowadzących. Ich uczestnicy zasiedli przy czterech stołach „tematycznych” – historia i tradycja szkoły; samorząd szkolny i terytorialny; sport oraz kultura. Przy innym stole zasiedli byli i aktualna dyrektor Zespołu Szkół. Pomiędzy poszczególnymi częściami w tzw. przerywnikach muzycznych wystąpili: Magdalena Kosobucka, Małgorzata Szmaglinska, Anna Gierszewska oraz Cyryl Drążkowski.

Po tym spotkaniu jego uczestnicy udali się na dziedziniec szkoły, by przy kiełbasce z grilla, drożdżówce, skibce chleba ze smalcem i kawą, wspólnie wspominać czasy szkolnej edukacji. Więcej w zapisie transmisji, która obejmuje całość wydarzenia trwającego ponad 2 godziny i 20 minut.

(je)