89 - letni żuraw po konserwacji

Już od jakiegoś czasu na ekspozycji w Bramie Człuchowskiej można podziwiać efekty renowacji znajdującego się w zbiorach Muzeum żurawia. Dermoplast ptaka został poddany konserwacji w profesjonalnym zakładzie preparacji zwierząt w Opatówku.

Żuraw trafił do kolekcji Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach, a właściwie wtedy jeszcze Muzeum Regionalnego w Chojnicach w latach 60. ubiegłego wieku wraz z kilkoma innymi obiektami z kategorii myśliwskiej czy przyrodniczej.   |  fot. MH-E

Objęła ona szereg czynności: oczyszczenie całego obiektu powietrzem i odpowiednimi środkami chemicznymi, uzupełnienie ubytków w podstawie, skórze i upierzeniu, nadanie prawidłowego koloru odbarwieniom dzioba oraz skóry nóg i potylicy, ułożenie na nowo upierzenia, w końcu pokrycie całości roztworem owadobójczym o trwałym działaniu.

Ten wyjątkowy zabytek został podarowany do zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w latach 60. ubiegłego wieku przez spadkobiercę znanej i cenionej kolekcji przyrodniczo-łowieckiej wybitnego chojniczanina dr. Jana Pawła Łukowicza.Więcej szczegółowej wiedzy na temat dermoplastu można znaleźć na stronie muzealnej pod adresem: https://chojnicemuzeum.pl/index.php?zuraw,322

Żuraw został poddany konserwacji dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach wspartej finansowo przez Gminę Miejską Chojnice.

MH-E