30 czerwca - ważna data dla przedsiębiorców

Tylko do 30 czerwca płatnicy składek mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Do tego dnia można też składać wnioski w konkursie na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy.

W konkursie zostaną wybrane projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.   |  fot. pixaby.com

O zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 i styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r., mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. Dotyczy to ponad 60 branż – tych które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkunastu nowych,      w tym: salonów kosmetycznych, fryzjerskich, sklepów meblowych i budowlanych czy handlu detalicznego w galeriach handlowych.

O wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 r., a 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Umorzenie składek i ponowne świadczenie postojowe przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc.

Wnioski można składać tylko elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Ostateczny termin na przesłanie wniosku o zwolnienie ze składek to 30 czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to do tego dnia musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

30 czerwca to również ostateczny dzień na złożenie wniosku o dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. W ramach ogłoszonego przez ZUS konkursu dofinansowane mogą być działania pracodawców, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych, przez całą ich aktywność zawodową.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy płatnicy, ale w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy Dostępna pula środków to 75 mln zł. Pochodzą one funduszu wypadkowego. Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

W BIP ZUS udostępniono więcej informacji o konkursie. Przekazanie dokumentów odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zus.pl

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński