10 roślin, które nadają się na żywopłot — przegląd

Posiadając działkę, zastanów się, w jaki sposób odgrodzić ją od otoczenia. Możesz zrobić metalowe lub drewniane ogrodzenie, ale skorzystać z roślin. Zapewnią prywatność i będą dekoracją otoczenia. Jakie rośliny wybrać na ogrodzenie?

Żywopłot to nie tylko ogrodzenie posesji, to żywy organizm, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. By zdrowo rósł przez wiele lat, musi być odpowiednio posadzony.   |  fot. pexels

Zanim zakupisz rośliny, które będą miały odgrodzić działkę od otoczenia, powinieneś zajrzeć na strony z poradami, takie jak np. projektoskop.pl. Będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę, przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Jeśli chcesz mieć naturalne ogrodzenie, do stworzenia żywopłotu możesz wybrać m.in.:

1. ostrokrzew – wymaga przycinania raz w roku, może być w półcieniu, ale wolno rośnie;

2. wiąz Turkiestanu – szybko rośnie, odporny na mrozy, ale zrzuca liście zimą;

3. wawrzynośliwa – nie ma wymagań odnośnie warunków stanowiska, ale jest wrażliwa na mróz;

4. grab – odporny na mróz i różne warunki atmosferyczne, szybko rośnie, ale gubi liście zimą i wymaga dwukrotnego przycinania;

5. pięciornik krzewiasty – ma piękne kwiaty, ale nie tworzy gęstych ścian;

6 bukszpan – jest zimozielony, rośnie w pełnym słońcu i w cieniu, ale rzadko przekracza metr wysokości;

7. cyprysik – rośnie do 4 m wysokości, sprawdza się w słońcu i półcieniu, jednak źle znosi mocny wiatr;

8. żywotnik zachodni – szybki wzrost, odporny na mróz, ale wrażliwy na susze i podatny na choroby grzybowe;

9. ligustr – przystosowuje się do gleby, szybko gęstnieje, jednak zrzuca liście i wymaga ciągłej kontroli, aby nie osłabiał innych roślin;

10. cis – długowieczny i odporny na mróz, ale wolno rośnie.

Zalety i wady żywopłotu

Zanim zdecydujesz się na naturalne ogrodzenie wokół swojej posesji, zastanów się nad zaletami i wadami takiej decyzji. W końcu takie rozwiązanie ma służyć przez kolejne lata, dlatego powinieneś wybrać to, które optymalnie będzie spełniało Twoje oczekiwania, zarówno pod względem estetyki, jak i pielęgnacji.

Do zalet żywopłotu należy zaliczyć naturalny materiał, miejsce do gniazdowania ptaków, ochronę gleby przed wysychaniem i gromadzenie w niej wody. Dodatkowo zimozieloność niektórych gatunków, możliwość dopasowania wysokości i formy do indywidualnych upodobań, wytrzymałość i estetyczną dekorację otoczenia.

Jednak nie zapominaj, że takie rozwiązanie ma również wady m.in. nawet przy roślinach szybkorosnących, trzeba odczekać pewien czas, zanim osiągnie oczekiwaną wysokość, a niektóre gatunki zrzucają liście na zimę. Może też dojść do obumierania krzewów i tworzenia się luk, jak również wymaga regularnej pielęgnacji w postaci podlewania, przycinania i nawożenia.

O tym pamiętaj, zanim postawisz żywopłot

Zanim zdecydujesz się na konkretną roślinę do swojego żywopłotu, zwróć uwagę na jakość gleby, jak i cel, jaki ma spełnić dany żywopłot. Czy ma zapewniać osłonę przed światem zewnętrznym, czy pełnić funkcję czysto dekoracyjną? Zastanów się również czy będziesz miał czas na regularne jego przycinanie i podlewanie.

Im dokładniej przeanalizujesz poszczególne elementy związane z posadzeniem żywopłotu, tym większa będziesz szansa, że będziesz zadowolony z wyboru. W końcu to nie roślina doniczkowa, którą łatwo przeniesiesz w inne miejsce – to raczej decyzja na wiele lat.

*Artykuł Sponsorowany*