3 maja w Chojnicach po raz pierwszy miały miejsce wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalono ją przed 220 laty. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich przy ul. Gdańskiej.
3 maja 2011 17:04Otworzył ją wojewoda pomorski Roman Zaborowski. W swym przemówieniu podziękował wszystkim za przybycie. Zauważył także, że „Konstytucja 3 Maja dała nam przykład, że można budować porozumienie w sprawach dla kraju najważniejszych. Jako naród odpowiedzialny i zdolny do kompromisu, staliśmy się współtwórcami zasad nowoczesnego państwa, w którym władza jest sprawowana dla dobra obywateli i z myślą o nich.” Nawiązał także w swej wypowiedzi do słów bł. Jana Pawła II, który nawoływał, aby wolność stale zdobywać i tworzyć. W czasie manifestacji Roman Zaborowski wręczył zasłużonym mieszkańcom powiatu chojnickiego ordery i odznaczenia. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Zbigniew Brzeska oraz Stanisław Kowalik. Złote Krzyże Zasługi odebrali: Grażyna Winiecka (po raz drugi), Bogdan Kuffel, Włodzimierz Łangowski. Srebrne Krzyże Zasługi dostali: Arseniusz Finster, Edward Gabryś, Kazimierz Hinc, ks. Kazimierz Matyja, Eugeniusz Wirkus, Tadeusz Wirkus. Brązowy Krzyż Zasługi wręczono Janowi Zielińskiemu.
Następnie pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów i wieńce delegacje władz wojewódzkich, służb mundurowych, sejmiku, konsulowie Rosji i Białorusi w Gdańsku, posłowie, przedstawiciele władz Chojnic, powiatu i okolicznych gmin. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, poczty sztandarowe oraz wielu chojniczan. Część liturgiczna wojewódzkich obchodów uchwalenia Konstytucji odbyła się w Bazylice Mniejszej. Mszę odprawił ks. bp pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii przypomniał tło historyczne wydarzeń, które towarzyszyły pracom nad konstytucją, omówił najistotniejsze zmiany, które przyniosła. Modlitwę wiernych odczytał starosta chojnicki Stanisław Skaja. Dwie z nich dotyczyły polityków – „Módlmy się za rządzących naszym krajem, aby za przyczyną Maryi Królowej Polski, bezowocną walkę polityczną zmienili na godną i mądrą służbę Ojczyźnie.”; „Módlmy się za władze i mieszkańców województwa pomorskiego oraz naszego miasta i powiatu, aby dobro naszej małej Ojczyzny i pomyślność obywateli była wspierana Bożą pomocą i matczynym wstawiennictwem Maryi.” Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na Stary Rynek, gdzie mogli posilić się grochówką z wojskowej kuchni. Swe umiejętności zaprezentowała orkiestra MOSG oraz zespoły młodzieżowe z PMDK w Brusach.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
ręczne przepisywanie jest głupotą. A ta wiedza nie jest ogólnie dostępna. Wiedzy nigdy za wiele.
I po co kopiujesz zizu i wklejasz gotowce ?
...Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Dwór papieski obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3-go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Notyfikację o istnieniu konfederacji wysłano do państw europejskich i papieża, ale zdrajcom odpowiedział tylko papież Pius VI, błogosławiąc targowicę i jej prace. Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Aleksander Świętochowski pisał: "Nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów" - mając na myśli hierarchów polskiego Kościoła, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej.
Prosze tez przypomniec ze nigdy nie weszla w zycie,nie tylko przez targowice ale przez krolika co chcial krolem byc ale zapomnial oddac gacie Katarzynie swej wybrance serca,znalezli sie jednak tacy co zaniesli jej pampersa tak od serca
część zapisów weszła w życie...doucz się
Dostałem dziś na Rynku od p.Zenona Graszka z PMDK śpiewnik patriotyczny. Takie ciekawostki w nim znalazłem. Patronat honorowy nad nim (może i finansowy...) objął poseł Leszek Redzimski, on dał słowo wstępne, w hymnie Polski jest "wrUcim". Na razie tyle na pierwszy rzut.
Proszę o poprawną pisownię - PREZYDĘT! A nie jakiś tam PREZYDENT.
Majowka wazniejsza? jakis grill czy cos?
Przykład idziez z góry- WCz Pan Prezydent też wali orty na potęgę, więc co się dziwić na prownicji.